Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.
Léčba anginy pectoris neurostimulací
Kardiologové a neurochirurgové v Nemocnici Na Homolce jako jedni z mála v ČR používají míšní stimulaci k odstranění krutých bolestí, které působí pacientům vážná srdeční nemoc angina pectoris, a to její takzvaná refrakterní, tedy neléčitelná forma. Elektrické impulzy dráždí míšní vlákna takovým způsobem, že nemocný méně vnímá pálivou bolest způsobenou nedokrevností srdce. Impulzy pociťuje jako celkem příjemné brnění.
Neléčitelná forma anginy pectoris je stav, kdy u pacienta selhává farmakologická léčba, angioplastika i bypassové operace. Pacient špatně snáší účinné léky nebo může mít táhlé či komplikované zúženiny tepny, do nichž není možné proniknout angioplastickým vodičem a roztáhnout je, případně ho není možné operovat, protože má nějaké přidružené onemocnění – například plicní chorobu či jiná omezení. Nemocný je obvykle výrazně omezen při normálních aktivitách a zásadnější zlepšení další léčbou se nedá očekávat.
Při operaci neurochirurg společně s kardiologem zavede do páteřního kanálu nemocnému elektrodu, která je spojena kabelem s generátorem pulsů. Tento stimulátor voperují pacientovi do podkožní kapsy obvykle na přední straně trupu pod žebry. Zařízení vydrží fungovat až šest let.
Neurostimulátor pro léčbu anginy pectoris byl zaveden dosud 25 nemocným. Prakticky všichni takto léčení zaznamenali změnu k lepšímu. Mají méně záchvatů anginy pectoris, spotřebují méně nitroglycerinu i jiných léků. I nemocní, kteří měli klidové bolesti, mohou v současné době vykonávat alespoň omezenou fyzickou zátěž. „Míšní stimulace u anginy pectoris není metoda, která by se mohla aplikovat na velkých skupinách pacientů. Pro přísně indikované pacienty s neléčitelnou anginou pectoris znamená však jedinou cestu, která jim pomůže ulevit od záchvatů jinak neřešitelné kruté bolesti, jež negativně ovlivňuje kvalitu jejich života,“ říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC.
V další kapitole představí lékaři postup při léčbě epilepsie.
Přidat nový komentář