Jícen je tvořen několika typy buněk. Nádor vzniká zvrhnutím kterékoliv z nich.
Co jsou nádory jícnu?
Jícen je tvořen několika typy buněk. Nádor vzniká zvrhnutím kterékoliv z nich. Nejčastějšími typy jsou spinocelulární karcinom (vznikající z dlaždicových buněk, vystýlajících vnitřní část jícnu) a podstatně méně často adenokarcinom (vznikající ze žlázek ve stěně jícnu), existují samozřejmě i typy smíšené. Postižena může být jakákoliv část jícnu, nejčastěji však střední a dolní třetina.
Nádor jícnu se může šířit několika způsoby: jednak prorůstáním přes jícnovou stěnu ven (v tomto případě může zasáhnout okolní struktury jako dýchací trubici, žaludek, velké cévy a nervy, které jícen obklopují), dále uvolňováním buněk do lymfy, která je zanese do nejbližších lymfatických uzlin (především v mezihrudí), eventuálně do krve, která je dopraví do vzdálenějších orgánů. Podle typu nádoru lze usoudit, které orgány by mohly jeho buňky s největší pravděpodobností metastaticky osídlit.
U rakoviny jícnu jsou to především plíce a játra, méně často mozek a kosti. Všechna tato zasažená místa jsou pak tvořena týmiž buňkami jako nádor primární, proto například při rozšíření nádorových buněk do plic hovoříme o metastatickém postižení plic stejnými nádorovými buňkami,nehovoříme o dalším typu nádorového onemocnění.
Přidat nový komentář