Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.
Časté otázky
Není psoriáza nějaká alergie na léky, když se objevuje po antibiotikách při angíně?
Objevení se psoriázy při infekcích horních cest dýchacích je velmi časté. Obvykle bývá spouštěcím momentem psoriázy infekce, pro kterou se antibiotikum nasazuje, a ne samotný lék. V ojedinělých případech, pokud má pacient skutečně alergickou reakci na nějaký lék, může tato reakce zapůsobit jako provokační faktor.
Jak se liší lupy od lupénky ve vlasech?
Při jediném výskytu psoriázy pouze ve kštici se obtížně odlišuje seboroická dermatitida, lidově „lupy“. Lupénka mívá obvykle šupiny větší, pevně lpějící, úpornější.
Jak se pozná postižení nehtů lupénkou od plísně?
U lupénky bývají nehty dolíčkované, jakoby popíchané špendlíkem, mají žlutavé či hnědavé „olejové“skvrny, rohovinové bělavé nánosy pod nehty či se odlamují nebo odlučují. Při postižení nehtů bez postižení kůže je třeba zvažovat plísňová onemocnění nehtu či poruchy výživy nehtu, poranění atp. Odlišení od plísní se provádí mykologickým vyšetřením.
Postihuje psoriáza i jiné orgány než kůži?
Přímé postižení jiných struktur a orgánů lupénkou odborníci odmítají. Díky řadě podobných imunologických dějů se ale současně s lupénkou mohou objevit i jiné imunologicky zprotředkované choroby (psoriatická artropatie, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, roztroušená skleróza). Řada pacientů, zejm. s těžší psoriázou, má některé z chorob metabolického syndromu (cukrovka, vysoký krevní tlak, steatohepatitida a dyslipidemie s laboratorně zvýšenýámi jaterními testy a hodnotami krevních tuků). Častěji bývá pozorována obezita, kuřáctví a alkoholismus. Tito lidé mají riziko kratší doby života v důsledku aterosklerotického onemocnění srdce a cév (infarkty, mrtvice). Proto se preventivní opatření rozhodně vyplatí (www.metabolickysyndrom-klub.cz).
Je psoriáza vyléčitelná?
Psoriáza je choroba léčitelná, tedy pomocí léků ji lze léčit - hojit již vzniklou lupénku. Jelikož však psoriáza není dosud vyléčitelná, nelze zabránit výsevu nových ložisek do budoucna, je hlavním cílem léčby dostat chorobu pod kontrolu. Což v praxi znamená dosáhnout zhojení stávajících projevů, případně jejich stabilizace.
Mají smysl u lupénky ve vlasech nějaké šampony?
Ano, léčebný šampon se obvykle používá 2 - 3 x týdně, a to pěšinkovým způsobem, podobně jako při barvení vlasů. Začíná se např. od levé strany hlavy a postupně se do vzniklých pěšinek nanáší léčivý šampon až k druhé straně. Nechá se 15 - 20 minut působit, aby se mohly uplatnit jeho léčebné účinky. Klasické medicinální šampony jsou dehtové či ichthamolové. K prostřídání jsou vhodné léčebné šampony nedehtové - jako při léčbě lupů.
Pomohlo by mi s lupénkou solárium?
Slunění sice u většiny psoriatiků pomáhá, ale to není identické se soláriem. Opalovací solária vyzařují UVA záření nízké intenzity, které je na psoriázu málo účinné. Navíc se jedná o přístroje mimo zdravotnická zařízení, kde nejsou sledované dávky záření, a mají tedy i svá rizika.
Jsou nějaké vitamíny nebo minerály vhodné při lupénce?
V zásadě ano, mají však účinky jen obecně podpůrně hojivé. Z minerálů pro vnitřní užití to jsou především hořčík, vápník, zinek. Z vitamínů jsou prospěšné, podobně jako u jaterních chorob, nikotinamid, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová. Z potravinových doplňků to jsou rybí tuk, resp. 3- nebo 6-omega mastné kyseliny. Dále pak fosfolipidy, např. lecitin, nebo preparáty obsahující ostropestřec mariánský.
komerční sdělení
Přidat nový komentář