Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.
U lékaře
Ne každá vyrážka na kůži, která se šupí, je psoriáza. Proto se ke stanovení přesné diagnózy vypravte za odborným kožním lékařem - dermatologem. Pokud by nález nebyl jednoznačný, lze provést mikroskopické vyšetření vzorku kůže (histopatologické). Speciální laboratorní vyšetření typu krevních testů jako u vnitřních chorob, bohužel, pro lupénku neexistuje.
Lékař Vám léčbu stanoví individuálně - dle konkrétního stavu kůže. Dozvíte se informace o chorobě, léčbě, prevenci, dostanete instruktáž, který lék, na které partie, v jaké fázi, jak často, s čím lze kombinovat, s čím ne, budete upozorněni na nežádoucí účinky. A pokud ne, cíleně se lékaře zeptejte. Smyslem je naučit se s lupénkou zacházet a zvládat ji.
K léčbě můžete dle typu použitých léčiv dostat léky zevní = krémy, masti, mléka, roztoky, gely, nebo Vás lékař může poslat na ozařování = světloléčba především ultrafialovým světlem a nebo předepsat léky vnitřní = podávané ústy či injekčně.
Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.
Na začátek léčby Vám lékař pravděpodobně předepíše standardní zevní léky - místní kortikoidy. Jsou to léky odvozené od hormonu kůry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Proto jsou vhodné zejména v akutních fázích. Mají i nežádoucí účinky, a proto se kombinují s dlouhodobě bezpečnějšími léky odvozenými od vitamínu D. Nebo se kombinují s cignolínem či dehty - ty však barví a mohou i dráždit, takže se používají hlavně v nemocnicích či stacionářích.
Světloléčba v současnosti využívá UVB spektrum ultrafialového záření, protože je nejúčinnější, na nejtěžší případy pak UVA spektrum ve formě tzv. fotochemoterapie PUVA. Lze je absolvovat buď ambulantně docházením do stacionáře (denní centrum, sanatorium) nebo při hospitalizaci v nemocnici či v lázních. Docházet můžete 3 - 5x týdně, to záleží na Vašem stavu a také na Vašich časových možnostech. A na druhé straně na vybavení, možnostech a vstřícnosti onoho pracoviště. Průměrně je ke zlepšení či zhojení zapotřebí 20 - 30 sezení, tedy obvykle 2 - 3 měsíce.
Jako celkové léky jsou v ČR povoleny tyto: acitretin, cyklosporin A a metotrexat. Mají ale i nežádoucí účinky, a proto se podávají jen u vysloveně těžkých případů, resp. tam, kde správně zvolená a pečlivě prováděna zevní léčba či světloléčba nevedou k dostatečnému efektu. Před zahájením Vám provedou laboratorní testy, zda tyto léky můžete užívat. Laboratorní kontroly se provádí v pravidelných intervalech i v průběhu léčby. Vést celkovou léčbu je pro lékaře náročné - odborně, časově i finančně, je třeba pátrat po nežádoucích a vedlejších účincích a řešit je atp. Ve vlastní zájmu tedy musíte docházet na pravidelné kontroly a řídit se pokyny lékaře. U jiných lékařů vždy hlaste, že tyto léky užíváte.
Zcela novou skupinou léčiv u lupénky jsou tzv. biologika: adalimumab, etanercept, infliximab a ustekinumab. Jsou to léky, vyráběné biotechnologickými metodami a odvozené od tělu vlastních bílkovin. Tyto léky cíleněji zasahují do imunologických procesů u psoriázy, které se díky intenzivnímu výzkumu stále více odhalují. Jsou lépe snášeny a jsou bezpečnější než léky stávající. Nicméně patří do skupiny imunosupresiv, tedy potenciální rizika zejména infekcí či nádorů zde existují. Podávají se pouze injekčně - některé podkožně, některé nitrožilně formou infúze. Dle současných pravidel lze tyto léky předepsat u pacientů s těžkou ložiskovou psoriázou, kde minimálně dva druhy stávající celkové léčby nejsou účinné nebo nejsou snášené či kde jsou přímo kontraindikované. Předepisování a obecně léčba biologiky jsou soustředěny do tzv. center, která jsou na většině kožních klinik či oddělení fakultních či krajských nemocnic.
A co je důležité? Ať se Vám to líbí či ne, je to pravidelnost a pečlivost léčby a samozřejmě prevence, vyžadující někdy dost radikální zásahy do Vašeho životního stylu. Samozřejmě je důležitá vzájemná spolupráce a důvěra mezi pacientem a lékařem. Tak lze dosáhnout solidních léčebných výsledků.
komerční sdělení
Přidat nový komentář