Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.
Jaké jsou příznaky
Psoriáza má různé podoby. Jak ji poznáte? Nejčastější je forma ložisková - jsou to červená, ohraničená, šupící se ložiska ve kštici (hlavě), na loktech, kolenou, křížové krajině zad. Jsou to totiž místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické (např. po říznutí, škrábnutí, spálení, v jizvě, atp.). Protože je zprostředkována bílými krvinkami, může se objevit kdekoliv - včetně nehtů, obličeje, uší, genitálu, dlaní a chodidel.
Další formy jsou : kapkovitá, inverzní, pustulózní, erytrodermická a kloubní.
Kapkovitá (gutátní) lupénka vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.
Inverznípsoriáza (tedy obrácená oproti typické formě) vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Jsou to silně červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech a místech vlhké zapářky, proto nemívají na povrchu, jinak typické, šupiny.
Pustulózní psoriáza je zcela odlišná od předchozích. Jedná se o puchýřky (=pustuly) na dlaních či ploskách. Při postižení celého těla bývá provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav vyžadující hospitalizaci. Generalizovaná a erytrodermická forma je rozšířená po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin, otoky. Jedná se o nejzávažnější formu vyžadující hospitalizaci.
Asi v 10-30 % se může objevit postižení kloubů, páteře či měkkých tkání, označované jako psoriatická artropatie; má podobné příznaky jako revmatoidní artritida (lidově revma). Kloubní psoriáza je zánět, postihující hlavně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé, hlavně po ránu ztuhlé. Může postihovat ale i velké klouby (rameno, koleno), páteř či měkké tkáně (šlachy, úpony svalů). Léčbu řídí revmatolog.
Dalšími chorobami, které častěji provází psoriázu, tzv. „komorbidity“ se ukazují být jiné imunologicky zprostředkované choroby, známa je Crohnova choroba čili ulcerózní kolitida postihující trávicí trakt, z nervových chorob pak i deprese a pravděpodobně i roztroušená skleróza. Díky intenzivnímu výzkum se zjistilo, že pacienti s psoriázou, zejména těžkou, mají také častější výskyt interních chorob sdružovaných pod název metabolický syndrom (vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy metabolismu tuků, jaterní steatohepatitida, dna). Mezi pacienty s psoriázou je také výrazně vyšší procento obézních a kuřáků než u ostatních lidí. To vše představuje rizikové faktory pro aterosklerózu a onemocnění srdce a cév jako jsou např. infarkt, mrtvice, bércové vředy arteriálního původu – tedy choroby zkracující dobu života! Tyto choroby mohou průběh psoriázy zhoršovat. Ale i naopak se zdá, že těžká nedostatečně zvládaná psoriáza může přes systémový zánět výše uvedené choroby zhoršovat. Čili pro zdárné zvládání psoriázy je nutná dostatečná prevence a léčba jak psoriázy, tak i přidružených chorob. Po nich je také třeba ve spolupráci s praktickým lékařem cíleně pátrat.
komerční sdělení
Přidat nový komentář