Cukrovka nebolí, často s ní může člověk žit i poměrně dlouho, než na ni přijdete. O to je ale nebezpečnější, protože v těle mezitím působí změny, vedoucí ve výsledku až k amputaci končetin nebo transplantaci ledviny. Můžeme se tedy před vznikem cukrovky nějak bránit?
Zhubněte, doporučuje MUDr. Petr Sucharda, CSc., primář III. interní kliniky VFN a 1. LF UK
Obezita a nadváha mají k nejrozšířenějšímu typu diabetu (cukrovka 2. typu) tak těsný vztah, že prakticky všichni tito nemocní (lidé středního a vyššího věku, kteří nepotřebují zcela nutně inzulín) mají nadváhu nebo jsou obézní. Lékař – diabetolog proto musí být vzdělán také v obezitologii.
Riziko je zvýšeno především u osob, kterým se tuk ukládá nejen v podkoží, ale ve větší míře také do útrob. Postava těchto nemocných se někdy přirovnává k jablku – u těžších stupňů však už rozdíl nepoznáme, takže někteří i extrémně obézní lidé diabetem onemocnět nemusí.
Redukce nadváhy je základním a zcela zásadním léčebným požadavkem pro diabetiky 2. typu. Mohou jim v tom pomoci některé novější (bohužel také dražší) léky. V případě obézních diabetiků je možno uvažovat o chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí (metabolická chirurgie).
Zmírnění obezity je účinnou prevencí srdečních a mozkových příhod, kterými jsou diabetici 2. typu mimořádně ohroženi.
Bojíte se cukrovky natolik, abyste si vzali tato doporučení k srdci? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář