Cukrovka nebolí, často s ní může člověk žit i poměrně dlouho, než na ni přijdete. O to je ale nebezpečnější, protože v těle mezitím působí změny, vedoucí ve výsledku až k amputaci končetin nebo transplantaci ledviny. Můžeme se tedy před vznikem cukrovky nějak bránit?
Přepište učebnice pro základní školy, říká Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky VFN a 1. LF UK
„Počet diabetiků se zvyšuje stále nejen ve světě, ale i u nás. Přitom možnosti prevence zejména diabetu 2. typu jsou známé. Je to především pohyb, dietní opatření a možnosti farmakoterapie.
Skoro každý diabetik, když se dozví, že má cukrovku, odpoví: „Jak jsem mohl dostat cukrovku, když nejím sladké". Podobně prakticky každý občan na otázku, jak předcházet cukrovce odpoví „nejíst sladké".
Praktičtí lékaři vydali doporučené postupy pro prediabetes a pryč je doba, kdy lékař pacientovi řekl „Vy cukrovku ještě nemáte, není třeba nic dělat, jen přijďte na kontrolu třeba za rok či dva". Dnes víme, že prediabetes přináší stejná rizika pro cévy srdce a jako opravdový diabetes a riziko vzniku nádorů je jen mírně nižší než u opravdové cukrovky 2. typu a významně vyšší než při normální glykemii. Prediabetes je definovaný jako glykémie 5,6 - 6,9 mmol/l, glykovaný hemoglobin 38 – 47 mmol/mol nebo porušená glukózová tolerance při vyšetření glykemické křivky.
Prediabetes je nemoc a je třeba ji intenzivně léčit a nikoli objednat pacienta za rok. Ideální pak je, pokud občan ví, že z dietních faktorů vyvolávají cukrovku především druhotně zpracovaná masa (uzeniny, fastfoody, paštiky, mletá masa) a riziko naopak mírně snižují rostlinné oleje, káva, ořechy a zejména dostatek pohybu.
O dietě u prediabetu by dnes měl umět pacienta poučit každý nutriční terapeut. Je chyba, že si bohužel mnoho pacientů myslí, že káva je škodlivá a málo se ví, že snižuje výskyt cukrovky i nádorů. Podobně je chyba, pokud se prediabetici dietně nevzdělávají a čeká se na diagnózu diabetu. Je důležité, aby opatření byla kontinuální.
Dieta diabetika by měla být prakticky stejná jako u prediabetika. K zajímavostem např. patří, že vezme-li si diabetik ke každému jídlu za závěr hrst ořechů, glykovaný hemoglobin signifikantně klesne. Edukací o prevenci diabetu a prediabetu lze docílit snížení nákladů na léčbu komplikací cukrovky - infarktu, mozkových příhod, nádorů, potřebnou dialýzu, a to mnohem více než samotnou léčbou již vzniklého diabetu.
Pokud to s prevencí diabetu myslíme vážně, tak je třeba opravdu začít už u učebnic pro základní školy.
Čtěte také: Cukrovku prodražuje neposlušnost
Bojíte se cukrovky natolik, abyste si vzali tato doporučení k srdci? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář