Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).
Co neovlivníte
Přítomnost kýly není sama o sobě náhlým stavem a není nutno ji ihned chirurgicky řešit. Doporučuji Vám ale nečekat až bude mít kýlní vak velikost dětské hlavy. Je výhodnější kýly operovat při jejich menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš poškozena a operační výkon je jednodušší. I pravděpodobnost pooperačních komplikací je daleko menší.
Pozor!!! Jakýkoliv náhlý vznik kýly, kterou není možno zatlačit zpět do dutiny břišní, spojený s bolestí, zvracením a celkovou schváceností, je nutno okamžitě konzultovat s lékařem, nejlépe přímo s chirurgem.
Může totiž nastat její uskřinutí, tedy zaškrcení kýlního obsahu v příliš úzkém krčku kýly, a pro poruchu prokrvení dojít k odumření tohoto obsahu, nebo vzniku neprůchodnosti střevní, což jsou stavy ohrožující život. Staré chirurgické přísloví praví, že „nad uskřinutou kýlou nesmí slunce vyjít ani zapadnout“. Znamená to, že se uskřinutí musí operovat co nejrychleji a vždy, i u velmi rizikových pacientů.
Pokud Vás zajímají možné komplikace při a po operaci kýly, tak vězte, že žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace jsou v určitém, i když velmi malém, procentu pravděpodobné a je tedy nutné o nich něco vědět.
Většinou platí, že pravděpodobnost výskytu komplikace je přímo úměrná věku, přítomnosti dalších onemocnění (diabetes mellitus, ateroskleróza, onemocnění srdce a plic atd.), míře nesprávné životosprávy (obezita, kouření) a rozsahu operačního výkonu. Vyšší riziko komplikací mají také pacienti nedodržující pokyny lékaře!
Mezi možné všeobecné komplikace (hrozící při jakékoliv operaci) patří infekce operační rány, krvácení během operace a po ní, prodloužené hojení rány, tvorba hypertrofických jizev, alergická reakce na použité léky či materiál, velmi vzácně při dlouhotrvající operaci v celkové anestezii a u rizikových pacientů i žilní trombóza (0,2-0,5 %) a plicní embolizace.
Mezi možné specifické komplikace hernioplastiky můžeme zařadit poškození cév, nervů (jen kožních), močového měchýře, střeva, nebo u mužů semenného provazce. K těmto výjimečným komplikacím může dojít i přes pečlivou operační techniku během operace. Následně pak může být nutné rozšíření stávajícího operačního výkonu nebo i provedení jiného operačního výkonu.
Po laparoskopické operaci si pacienti občas stěžují na mírnou pooperační bolest v podžebří, oblasti klíční kosti nebo mezi lopatkami, která je způsobena drážděním zbytku plynu v břišní dutině. Je neškodná a nejpozději za několik dnů sama ustupuje. Dále se v pooperačním období může objevit bolestivost nebo naopak snížená citlivost v oblasti třísla a stehna, způsobená podrážděním kožních senzitivních nervů. Po určité době také ustupuje.
Přidat nový komentář