Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).
Jaká je příčina
Kýly mohou být
vrozené, vzniklé během nitroděložního vývoje. Jsou patrné ihned po narození, nebo se projeví v ranném věku. Častěji jsou postiženi chlapci (9:1). Jedná se o vývojovou poruchu a nedonošenost její riziko zvyšuje.
Příčinou získané kýly, tedy kýly vzniklé během lidského života, mohou být všechny stavy, kdy dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Například při fyzicky namáhavé práci, chronickém kašli, při chronické zácpě, při zvětšení prostaty, při obezitě, těhotenství, při nitrobřišních nádorech, v jizvě po operaci apod. Výjimečně bývá příčinou úraz břišní stěny. V poslední době se ukazuje, že určitou roli by mohla hrát i vrozená méněcennost vazivové tkáně (kolagenu).
Muži jsou postiženi častěji než ženy. Nejčastěji se vyskytují tříselné kýly, postiženy jsou jimi 2-3 procenta mužů a 0,2-0,5 procenta žen. Právě podle místa, kudy se kýlní vak protlačuje kýlní brankou, kýly rozeznáváme:
Tříselné kýly se objevují v oblastech třísel levé nebo pravé strany nad tzv. tříselným vazem, kde je břišní stěna zeslabena průchodem chámovodu u mužů a průchodem jednoho z děložních vazů u žen. Kýlní vak zde prochází skrze takzvaný tříselný kanál, který má poměrně složitou anatomickou strukturu. Jedná se o 75 procent všech kýl.
Potom známe kýlu stehenní, která má branku uloženou pod tříselným vazem a lze ji nahmatat zepředu na horním konci stehna. U této kýly dochází k protlačování kýlního obsahu do podkoží stehna pod tříselným vazem podél stehenní žíly. Vyskytují se častěji u žen.
Pupeční kýly vznikají na spodině pupku, nebo v jeho těsné blízkosti, a většinou jsou vrozené. Vyskytují se u 10-20 procent novorozenců a u většiny z nich se do dvou roků branka spontánně uzavře.
Brániční kýla znamená protlačování vaku skrze bránici do mezihrudí. Kýla se také může objevit v jizvě po předchozí nitrobřišní operaci. Existují i další druhy kýl (epigastrické, obturatorní, ischiadická, supravesikální, vnitřní, lumbální atd.), které se ale vyskytují zřídkakdy
Přidat nový komentář