Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).
Co Vás čeká u lékaře?
Lékaři popište podrobně svoje obtíže. Neměli by jste vynechat ani příznaky, o který si myslíte, že důležité nejsou. Důležité být totiž mohou. Přítomnost kýly se poté vyšetřuje pohmatem, nejdříve vestoje, posléze i vleže. Pohmat může být pro někoho nepříjemný, ale neměl by být bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha.
Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou. Při nejasném nálezu Vás může lékař poslat na vyšetření ultrazvukem. Vyšetření je nebolestivé, takže bát se nemusíte. Výjimečně se provádí počítačová tomografie (CT) nebo RTG vyšetření střev.
Léčba je jen a jen chirurgická. Různé druhý kýlních pásů a suspenzorů mají pouze podpůrný efekt, ale nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly. Operace (hernioplastika) se provádí v celkové anestezii nebo anestezii svodné. U pacientů, pro které by celková anestézie byla příliš riziková a svodnou anestezii nelze aplikovat (např. pro onemocnění zad), lze některé kýly odoperovat i v místním umrtvení.
Cílem operace je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. U větších otvorů (kýlních branek) nebo u opakujících se kýl našíváme do defektu implantát – syntetickou síťku. Operaci lze provést klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou, ale je také možno provést výkon laparoskopicky (jen u tříselných a stehenních kýl).
Laparoskopická operace se provádí pouze při celkové anestézii. Nejdříve se speciální jehlou naplní dutina břišní oxidem uhličitým a pak pomocí několika krátkých řezů (1-2cm) v břišní stěně se zavedou tzv. trokary (většinou kovová nebo plastová trubička se zpětným ventilem, který zamezuje úniku plynu z nafouknutého břicha). Těmi se poté zavádí speciální laparoskopické nástroje a tubus s optikou, přenášející obraz na monitor.
Výhodami laparoskopie jsou malé řezy v břišní stěně a s nimi spojená i menší pooperační bolest a lepší pooperační komfort pro pacienta, lepší kosmetický efekt, menší riziko recidivy, kratší doba pobytu v nemocnici a hlavně kratší celková doba pracovní neschopnosti. Po laparoskopické operaci můžete zatěžovat za 3-4 týdny, po operaci klasické nejdříve za 6-8 týdnů.
Přidat nový komentář