S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
ANI V ZIMĚ NEZAHÁLEJME
Člověk není medvěd, aby v zimě ulehl k zimnímu spánku a nic nedělal. Také v zimním období, a to včetně období adventu, je velice důležité nepodceňovat důležitost dostatečného výdeje energie. Vhodných pohybových aktivit je celá řada, proto nezapomínejme najít si na ně několikrát týdně alespoň 30 až 40 minut.
Fyzickou aktivitu nepředstavuje pouze sportování a cvičení, jedná se o veškerou pohybovou aktivitu za den, která by měla být postupně zvyšována. Existuje například představa, že chůze není účinná pohybová aktivita. Je tomu ale právě naopak! Dostatečně dlouhá svižná chůze, pokud při ní nedochází k přetížení kloubů a šlach, je velmi účinná a dostatečná pro náš cíl. A není nic krásnějšího, než se vydat na procházku zasněženou krajinou nebo vánočně vyzdobeným městem a vychutnávat si atmosféru!
Mezi oblíbené zimní sportovní aktivity patří lyžování. Pro účely hubnutí je lepší chůze nebo běh na běžkách, které jsou z hlediska aerobního pohybu vhodnější, než sjezdové lyžování. Navíc posilujeme nejen činnost srdce, ale také velké svalové skupiny – nohy, hýždě, záda, paže a hrudník.
U sjezdového lyžování hodně záleží na době strávené lyžováním, kvalitě terénu, rychlosti apod. Obtížnější terén nás sice nutí k vynakládání většího množství energie, ale dochází k přetěžování pohybového aparátu – především kloubů. Dva dny v týdnu strávené na běžkách jsou vhodnou zimní variantou například běhu.
Kromě lyžování je v zimních měsících velmi oblíbenou pohybovou aktivitou plavání v krytém bazénu. Plavání představuje fyziologicky nejvhodnější cvičení - střídá napětí s relaxací, což příznivě působí na činnost pohybového aparátu, krevního oběhu, nervové soustavy i dýchacího ústrojí. Otužuje a rovnoměrně rozvíjí organismus, což vede k prevenci proti mnohým chorobám. Pro plavání za účelem redukce hmotnosti musíme dodržovat přiměřené, nejlépe střední, tempo intenzity a dobu plavání alespoň 30 minut, a to 3x týdně v případě, že nevykonáváme jinou aerobní aktivitu. Přesto plavání jako jediná aktivita pro redukci hmotnosti většinou nestačí.
Chceme-li cvičit doma, doporučuje se začít například jednoduchými posilovacími a protahovacími cviky, následovat může jízda na rotopedu nebo chůze na běhacím pásu. Je ale dobré nezapomenout ani na skupinové aktivity, jako například aerobik nebo tanec, kde nás podpora ostatních může povzbudit k dalšímu pokračování. Nejdůležitější je dělat to, co nás baví.
Přidat nový komentář