Největší skupinu (asi 75 %) tvoří takzvané primární bolesti hlavy. Vyskytují se samy o sobě, na jejich vzniku se nepodílí žádné jiné onemocnění.
Proč nás hlava bolí?
Příčina nejznámější bolesti hlavy, migrény, nebyla dosud zcela jednoznačně vysvětlena. Jisté je, že významnou roli hraje dědičnost a různé faktory, které pomohou záchvat migrény vyvolat. K těmto faktorům patří stres, počasí, nedostatek či nadbytek spánku a kolísání hladin hormonů například při menstruaci.
Prvním následkem spuštění generátoru migrény je snížení prokrvení určité části mozku. Snížení pod kritickou hladinu způsobuje vznik příznaků tzv. aury. Snížené prokrvení mozku vyvolá rozšíření cév, které přivádí krev do mozku. Současně s tím se uvolní mnoho látek, které začnou působit na nejrůznějších místech v lidském těle. Výsledkem je další rozšíření cév a vznik zánětu. Vše dohromady má za následek jediné - bolest, kterou nazýváme migréna.
Pod učeným názvem tenzní bolesti hlavy (laicky ze stresu, únavy a přepracování) se skrývá snad nejčastější typ těchto obtíží. Na jejím vzniku má značný podíl psychika- vnitřní napětí, únava, úzkost, které vedou ke zvýšenému napětí šíjového a obličejového svalstva. To utiskuje a dráždí nervy a cévy směřující k mozku a bolest je na světě.
Komerční sdělení
Přidat nový komentář