Já lupénku nemám, ale asi před 15ti lety jsem ae setkala s jednou paní z Nového Bydžova. Vyprávěla mi, že ještě před 3 lety měla těžkou lupénku pocelém těle. Postižrná nebyla na hlavě, na rukou od zápěstí k prstům a na nohou od kotníků k chodidlů - jinak měla lupénku všude. Objevila se jí někdy v období dospívání a když jsem sní mluvila, bylo jí asi 35 let. Láčila se, jako všichni takto nemocní lidé včetně pobytů u moře - čož jí dočasně trochu ulevilo. A co jí pomohlo? Potkala starého lékaře- důchodce. Ten se jí jen mezi řečí zeptal zda měla v dětství problémy s angínou. Což měla. "Tak pryč s krčníma mandlema, děvenko" a víc se s ní o tom nebavil. Mandle si dala odstranit (nebylo to bez protestů ze strany doktorů), ale od té doby měla pokoj. Z jednoho případu se nedají dělat závěry, ale je možné, že by krční mandle mohly být příčinou některého typu lupénky?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Může lupénku zcela vyléčit?
„Bohužel nemůže. Dosud není zcela objasněná příčina lupénky, proto zatím neexistuje tzv. kauzální (příčinná) léčba. Lupénka je geneticky podmíněné onemocnění, které se objeví po nějakém impulzu (impulzech) ze zevního prostředí, (angína, stres, operační zákrok, apod.). Navíc u pacientů s lupénkou se vyskytují ve vyšší míře některé choroby, jako je psoritická artritida, dále tzv. metabolický syndrom, deprese, další imunologicky podmíněné choroby, apod. Prostě se projevy psoriázy v určitém životním období jedince (nejčastěji kolem puberty nebo po 40 roce života) a poté projevy zcela individuálně přetrvávají, recidivují nebo se rozšiřují. Jeden můj pacient nazývá lupénku nejvěrnější milenkou. Psoriáza může mít různé projevy, různý rozsah, závažnost od lehké po těžkou. Zatím nevíme přesně, co celou kaskádu reakcí a projevů spoušti, proto jí zatím nelze zcela vyléčit.“
Musím se zeptat, na konvenční metody léčby, zda nejsou ve stínu té biologické.
„Nejsou a nemohou být. I když jsou náročnější pro pacienta, méně pohodlné, neúčinkují s takovou razancí, nelze je zavrhnout. Jsou to metody osvědčené po mnoho desítek let, fungující a levné, takže budou i nadále první volbou. Už i proto, že měsíční náklady na ně jsou počítány ve stovkách nebo tisíci korun a biologická léčba stojí několik desítek tisíc korun za měsíc.
Jsou pacienti, kteří si nechtějí aplikovat injekční léčbu, – a biologická léčba se bez toho zatím neobejde, protože zatím se aplikuje ve formě infuzí nebo injekcí, které se podávají v cyklech po týdnu až třech měsících, podle typu biologické léčby. Osobně zatím nebyla konvenční léčba biologickou léčbou nahrazena a pro většinu pacientů zůstává první léčebnou možností a někdy i jedinou možností.“
Více se o biologické léčbě dočtete i zde.
Přidat nový komentář