Já lupénku nemám, ale asi před 15ti lety jsem ae setkala s jednou paní z Nového Bydžova. Vyprávěla mi, že ještě před 3 lety měla těžkou lupénku pocelém těle. Postižrná nebyla na hlavě, na rukou od zápěstí k prstům a na nohou od kotníků k chodidlů - jinak měla lupénku všude. Objevila se jí někdy v období dospívání a když jsem sní mluvila, bylo jí asi 35 let. Láčila se, jako všichni takto nemocní lidé včetně pobytů u moře - čož jí dočasně trochu ulevilo. A co jí pomohlo? Potkala starého lékaře- důchodce. Ten se jí jen mezi řečí zeptal zda měla v dětství problémy s angínou. Což měla. "Tak pryč s krčníma mandlema, děvenko" a víc se s ní o tom nebavil. Mandle si dala odstranit (nebylo to bez protestů ze strany doktorů), ale od té doby měla pokoj. Z jednoho případu se nedají dělat závěry, ale je možné, že by krční mandle mohly být příčinou některého typu lupénky?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Když uznáte pacienta jako vhodného, ale na jeho biologickou léčbu nejsou peníze, kam se má obrátit.
"Musí se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu, nebo na jiné centrum, které má ještě finanční prostředky na nasazení nového pacienta. Pokud centrum má finanční prostředky vyčerpané, je nutné počkat, popřípadě komunikovat se svojí zdravotní pojišťovnou o možnosti navýšení limitu. Pacient musí více komunikovat se svojí zdravotní pojišťovnou, má právo se ptát a snažit se prosadit své právo na léčbu. Ostatně zdravotní pojišťovny spravují peníze pacientů a rozhodují, na jaké léčebné programy vyčlení více či méně finančních prostředků.“
Je tedy cílem mít tolik peněz, aby bylo na biologickou léčbu pro každého?
„To rozhodně ne. Biologická léčba je bezesporu moderní, je pro pacienta komfortnější, efektivní, zastaví i kloubní destrukci u pacientů s psoritickou artritidou a tak je možný návrat nemocných naplno do života i do práce. Vrací tedy nemocné do života, do práce – a z výplaty opět mohou přispívat do svého zdravotního pojištění. Ačkoli je tato metoda úspěšná, je nelze jí zatím považovat za léčbou první volby – je přísně indikována zdravotním stavem a také limitována svou cenou a tím, v jaké míře ji zdravotní pojišťovny hradí.“
Jak bezpečná je biologická léčba?
„Má svá rizika, která nesmíme přehlížet. Je třeba přiznat, že o jejích vedlejších účincích víme zatím omezené množství informací. Je to dáno krátkou dobou podávání. Pacienti jsou informováni o vyšším riziku infekcí, zejména tuberkulózy, dále lymfomů a dalších chorob. Prostě nejedná se o léčbu, která je zcela bez rizika. Samozřejmě pacienty sledujeme, opakovaně provádíme laboratorní kontroly, atd. Většina pacientů ale dá přednost tomu, že mohou žít zcela normálně, volí ale se znalostí věci, což je hlavní.“
Jak dlouho může pacienta léčit biologiky?
„Pokud je biologická léčba účinná tak není důvod ji vysazovat. Pojišťovny ji většinou hradí dva roky, ale pokud je účinná, doba se většinou prodlužuje. Léčbu ukončujeme při závažných komplikacích, v případě gravidity, u nádorových onemocnění, při neúčinnosti léčby, apod. Léčba přerušujeme také v případě plánovaných operací, těžkých infekcí.“
Přidat nový komentář