Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Korekce astigmatismu
Možností, jak astigmatismus řešit a tak znovu získat ostré vidění, je několik: brýle, kontaktní čočky nebo oční operace.
Brýle
Jsou účinným řešením, přesto mohou být u některých lidí zdrojem potíží. A to zejména u dospělých, kdy jsou jim předepsány nové brýle (nová korekce), než na jakou byli zvyklí nebo mají brýle poprvé. Problém je v tom, že cylindrické sklo (sklo korigující astigmatismus) v jedné rovině zvětšuje či zmenšuje, v rovině kolmé ale velikost obrazu neovlivňuje. Čtverec se tak na sítnici promítá jak obdélník. Pokud má pacient navíc na každém oku různou velkost a osu cylindru, může být zkreslení pozorovaného tvaru na každém oku různé, což se projevuje pocitem prostorově deformovaného obrazu. Řešením je pak přizpůsobit korekci astigmatismu subjektivním pocitům člověka i za cenu snížení zrakové ostrosti, vyzkoušet korekci pomocí kontaktních čoček nebo využít moderních technik refrakční chirurgie.
Kontaktní čočky
Jsou oblíbené u všech, kteří brýle neradi nosí nebo čočkám dávají přednost při sportu a jiných aktivitách, kde brýle překážejí. Moderní kontaktní čočky jsou k očím velmi šetrné, stabilní a nedráždí oči ani oční víčka. Mohou být současně použity ke korekci dalekozrakosti a krátkozrakosti. Nevýhodou může být pravidelná výměna čoček a speciální péče, které jsou nezbytné pro zdraví očí.
Oční operace
Přestože jsou brýle i čočky nejčastějším řešením, mohou do určité míry komplikovat práci a každodenní či sportovní aktivity některých lidí. Pak je nejvhodnějším řešením pro korekci astigmatismu laserová operace. Při operaci laser upraví oční rohovku - zmenší zakřivení příliš vyklenutých částí a zvýší zakřivení příliš plochých oblastí rohovky. Malé stupně astigmatismu lze léčit všemi technikami laserových operací. „Astigmatismus, stejně jako jiné refrakční vady, dokážeme dnes úspěšně řešit laserovými operacemi. V rámci individuální konzultace s lékařem a na základě výsledků podrobného vyšetření vždy pacientovi doporučíme ten nejvhodnější zákrok i s ohledem na jeho finanční možnosti,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.
Přečtěte si také
Počet operací šedého zákalu v ČR roste
Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí
Přibývá diabetiků ohrožených slepotou
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].