Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
V čem je problém?
Součástí oka je nejen oční čočka, ale také rohovka, která je umístěna před čočkou na přední straně oka. Normálně má zdravá rohovka pravidelný tvar, je hladká a světlo, které přes ni prochází do oka, se tak lomí úplně stejně ve všech rovinách a směrech. Její tvar se dá přirovnat k míči. Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, v jedné rovině více zakřivená než v druhé. Prostě je „šišatá“. Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby. Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje zhoršené vidění, horší vnímání kontrastů, člověk postižený astigmatismem má pocit, že nemůže zaostřit, bod vidí jako čáru nebo různě deformovanou křivku, často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod.
Jaký stupeň astigmatismu člověka postihuje, určí lékař při očním vyšetření, přičemž se velikost vady udává v tzv. cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy, do které se umísťuje korekční sklo. Tyto údaje jsou důležité pro následnou a správnou korekci astigmatismu. Nekorigovaný astigmatismus může způsobovat nejen zhoršené vidění, ale i různé potíže provázené únavou a bolestmi hlavy, které vznikají zejména na ostrém světle nebo při větší námaze očí.