Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Léčba
Pokud někdo přestane kouřit sám, je to ideální. Pokud má ale problém přestat – a to je naprostá většina dospělých kuřáků, měl by vyhledat pomoc. Účinná léčba totiž existuje.
Je to jednak cílená snaha o změnu denních návyků, stereotypů – je třeba předem si připravit nekuřácká řešení. Situacím se můžeme buď vyhnout (nepít kávu, nejít do restaurace) nebo se na ně připravit (po jídle si vyčistit zuby, naučit se relaxační techniky pro chvíle stresu, mít po ruce příjemnou odměnu pro chvíle pohody…). Naprostá většina kuřáků je závislá na nikotinu a to je také důvodem toho, že se ke kouření vracejí. Těm významně pomohou léky. Nejsou ovšem „proti kouření“, ale proti abstinenčním příznakům, jako jsou nervozita, podrážděnost, frustrace, neschopnost odpočívat, špatná nálada, deprese, zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku…
WHO i mezinárodní odborné společnosti doporučují, aby léčba závislosti na tabáku byla dostupná v rámci zdravotních systémů jako jakákoli jiná léčba. Je navíc jednou z ekonomicky nejvýhodnějších intervencí v medicíně – rok kvalitního života zachrání zhruba 5x levněji než screening hypertenze, 12x levněji než například statiny, či 15x levněji než screeningová mamografie. Zdravotním pojišťovnám se vyplatí ji hradit.
Doporučení pro praxi: každý lékař, sestra či lékárník by měli v rozsahu 10 vteřin – 5 minut aplikovat krátkou intervenci: zeptat se na kouření a jasně doporučit přestat (= cca 10 vteřin), případně posoudit ochotu přestat: nechce-li, motivovat, chce-li, pomoci přestat (intervence, léky). Pozvat na kontrolní návštěvu. Pro ty, kdo si přejí přestat, by měla být dostupná intenzivní léčba – u nás zatím ve více než 30 centrech pro závislé na tabáku - kontakty na stránce Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku WWW.SLZT.CZ.
Přidat nový komentář