Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.
U lékaře
Podezření na vředovou chorobu vyvolávají dlouhodobé, často sezónně se vyskytující bolesti v nadbřišku. Bolesti jsou nejsilnější nalačno a jednu i více hodin po jídle. Někdy Vás bolesti mohou probudit uprostřed noci, ze zkušenosti si pak jdete něco menšího sníst, abyste svým potížím načas ulevili. Pokud trpíte těmito problémy, neměli byste návštěvu lékaře zbytečně odkládat.
Lékař se Vás nejdříve vyptá na charakter, délku trvání a souvislosti s Vašimi obtížemi. Zeptá se Vás na léky, životní styl jaký právě vedete, obvyklý jídelníček a nejrůznější zlozvyky. Poté Vám vyšetří břicho pohmatem a poslechem.
Pokud Váš lékař uzná podezření na vředovou chorobu za významné, odešle Vás k endoskopickému vyšetření – gastroskopii. Jen toto vyšetření může v současné době nejspolehlivěji prokázat výskyt a rozsah postižení vředovou chorobou.
Gastroskopie je vyšetření, při kterém polykáte dlouhý ohebný kabel. Na konci kabelu je malá kamera a světelný zdroj. Mohou se jím zavádět i drobné nástroje, např. k ošetření krvácejícího vředu nebo odběru vzorků vředu k histologickému vyšetření a průkazu Helikobaktera. Vyšetření se provádí při vědomí po místním znecitlivění hrdla.
Pro lepší přehlednost se plní žaludek při vyšetřování vzduchem, což může způsobovat říhání. Vyšetření nebude pro mnohé z Vás asi zrovna nejpříjemnější – snad kromě polykačů mečů – je však většinou docela snesitelné. Lékař prohlédne kamerou celý žaludek a větší část dvanáctníku.
Pokud je při gastroskopii nalezen žaludeční nebo dvanáctníkový vřed, doplní lékař vyšetření o odběr vzorků žaludeční a dvanáctníkové sliznice na mikrobiologické vyšetření k průkazu Helicobactera a dalšímu histologickému vyšetření.
Prokázaný vřed se léčí podáváním léků potlačujících tvorbu žaludečních kyselin. Pokud je v oblasti vředu prokázána přítomnost Helikobaktera, dostanete navíc i antibiotika k potlačení této infekce. Celková léčba trvá při pravidelných gastroskopických kontrolách obvykle 4 až 6 týdnů. Díky moderním lékům dochází často k úplnému zhojení.
Komplikace vředové choroby vznikají většinou náhle a dramaticky. Převoz do nemocnice by měl být co nejrychlejší. Krvácení do zažívacího traktu se většinou vyšetří i zastaví pomocí gastroskopie. Operace bývá nutná pouze při pokračujícím nebo často se opakujícím krvácení. Proděravění stěny žaludku pokračujícím vředem se projeví náhlou zničující bolestí (viz výše). Operace je nutná co nejdříve a představuje většinou zašití vzniklého otvoru.
Přidat nový komentář