Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Vředová choroba

( Redakce | přečteno: 193495x )

Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jak se vřed projeví

Žaludek a dvanáctník spolupracují při zpracovávání potravy, proto i příznaky spojené s vředovou chorobou jsou do značné míře závislé na příjmu a složení toho, co právě jíme. Nejčastěji pociťujete bolest v nadbřišku, která u dvanáctníkového vředu může vystřelovat i do zad. Bolest se charakteristicky zesiluje po jídle.

Jídlo samotné žaludeční sliznici před kyselinou chrání, jakmile však postoupí do dalšího úseku trávicí trubice, je oblast vředu vystavena pokračujícímu přívalu kyseliny vyprovokované požitou stravou. Na vzdálenosti vředu od dutiny ústní závisí i začátek bolestí od posledního jídla.

Žaludeční vřed vyvolá svíravé bolesti v nadbřišku nejčastěji do 2 hodin od posledního jídla, kdežto při onemocnění dvanáctníkovým vředem pociťujete maximum bolesti teprve 2 až 4 hodiny po jídle. Nebezpečný nadbytek kyseliny chlorovodíkové v žaludku se může projevit i pálením žáhy a pocitem kyselosti v ústech při větším stresu nebo po vydatném obědě.

Obtíže většinou probíhají dlouhodobě a vyskytují se často typicky na jaře a na podzim. Nutno dodat, že obtíže málokdy odpovídají skutečnému rozsahu vředu. Obrovský žaludeční vřed může být náhodným nálezem u člověka, který nikdy bolestmi břicha netrpěl.

Vředová choroba může způsobovat i vážné zdravotní komplikace, které se projeví náhle a dramaticky. Pokračující vřed někdy naruší stěnu cévy a způsobí tak závažné krvácení do zažívacího traktu. Objevuje se černá typicky zapáchající průjmovitá stolice s obsahem natrávené krve, tzv. meléna. Pokud je krve více může docházet i k jejímu zvracení. Ztráty krve jsou provázeny slabostí, bledostí a opocením.

Pokud vřed prohlodá celou stěnu žaludku, pocítíte náhle krutou bodavou bolest v nadbřišku vystřelující do zad a rychle se šířící na celé břicho. Stejně jako krvácení do zažívacího traktu vyžaduje i tato komplikace okamžitý převoz do nemocnice.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavel
8x

Dobrý den, Podstoupil jsem gastroskopii na doporučení lékaře po dlouhodobých problémech pálení žáhy a bolestmi žaludku.Našli mi velký zánět jícnu a vředy v tenkém střevě.Jak je toto onemocnění vážné?Děkuji za odpověď.

Marie
6x

Dobrý den. Moje maminka trpí už dlouho žaludečním vředem. Chtěla bych pro ní najít dobrého specialistu aby ji vyléčil. Jak takového specialistu mužu najít? Děkuji za odpověď

Nikola
10x

Muze byt byt priznak zaludecnich vredu i to, ze je mi po kazdem jidle spatne, mam tupou bolest v brise a kdyz se bricho pokusim zatohnout, mam v nem bodavou bolest? A take vzdy po jidle mam bricho nafoukle..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se vředová nemoc projevuje?

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Léčba žaludečních vředů

V posledních dvou článcích jsme psali o režimových opatřeních a lécích užívaných u žaludečních a dvanáctníkových vředů. V tomto článku seriál o vředové chorobě zakončíme informacemi o léčbě helikobakterové infekce, která je příčinou většiny vředů, a o operačním řešení vředů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce