Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.
Jaké jsou příznaky
Příznaky se liší podle toho, zda jsou vředy v žaludku nebo v dvanáctníku.
Žaludeční vředy jsou typické spíše pro starší nemocné. Hlavním příznakem je bolest v oblasti žaludku - tedy mezi žeberními oblouky. Není nějak typicky časově vázaná na jídlo. Může být nechutenství.
Vředy dvanáctníku (duodena) se nejčastěji objeví u mužů mezi 20 a 40 roky, ale onemocnět mohou i ženy a lidé mimo toto věkové rozmezí. Vedoucí je bolest mezi žeberními oblouky nebo trochu napravo, která se objevuje nalačno. Může i budit ze spaní. Nemocní velmi rychle zjistí, že úlevu přináší jídlo, a proto tloustnou. Vzácněji se může objevit zvracení, říhání, únavnost a spavost.
Tyto chronické potíže se velmi často objevují sezónně, nejčastěji na jaře nebo na podzim.
Vředová choroba žaludku a dvanáctníku má své komplikace, které mohou být i prvním příznakem. Při krvácení z vředů se krev se může objevovat ve zvracení (hemateméza) nebo prochází do zažívacího traktu a pak odchází intenzivně černá zapáchající mazlavá stolice (meléna). Ke krvácení nejčastěji dochází po požití léků proti bolesti.
Vřed může i pomalu postupně pronikat stěnou žaludku (penetrace) až do slinivky břišní, pak se změní charakter obtíží, na trvalé a velmi silné bolesti vyzařující do zad. Pokud se vřed vyvíjí rychle, tak pronikne stěnou žaludku a kyselina se dostane do dutiny břišní, vzniká náhlá příhoda břišní – perforace žaludku. Projevuje se jako náhlá prudká bolest mezi žeberními oblouky, bolesti břicha se zhoršují, dochází k šokovému stavu, který musí řešit chirurg. Nepříjemnou komplikací vředové choroby gastro-duodenální je také zúžení vrátníku (stenóza pyloru), která se projevuje zvracením velkého množství nestrávené potravy.
Přidat nový komentář