Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.
Jaká je příčina
Je všeobecně známé, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, štěpení živin na jednodušší složky. Tento rozklad umožňuje řada enzymů ve spolupráci s kyselinou chlorovodíkovou, která je vylučována buňkami žaludeční sliznice. Tyto enzymy i kyselina by samozřejmě mohly poškodit a "rozložit" i stěnu trávící trubice, kdyby nebyla chráněna před jejich účinky ochrannými faktory. Existuje určitá rovnováha mezi agresivními a ochrannými slizničními faktory. Pokud je narušena ve prospěch agresivních činitelů, vzniká vřed - různě rozsáhlé a hluboké narušení sliznice zažívacího traktu.
Kyselina chlorovodíková aktivuje enzym pepsin a spolu pak naleptávají sliznici především v místech oslabených zánětem způsobeným Helicobacterem. I přes objev vlivu této bakterie stále platí dávno formulované pravidlo "není kyselina- není vřed" a z toho plyne, že vředy se mohou vyvinout pouze v některých částech trávící trubice, a to v žaludku a dvanáctníku, v jícnu a velmi výjimečně v tenkém střevě.
Zevními agresivními faktory jsou stres, kouření a některé léky - hlavně proti bolesti (kyselina acetylosalicylová, ibuprofen, diclofenac) a kortikoidy.
Vředy mohou doprovázet některá onemocnění- například Zollinger-Ellisonův syndrom s nadprodukcí gastrinu (ten podporuje tvorbu trávicích enzymů a kyseliny chlorovodíkové), zvýšenou tvorbu parathormonu v příštítných tělískách a také řadu těžkých stavů – po závažných úrazech, při popáleninách, při komplikovaných infekcích, po složitých operacích atd.
Přidat nový komentář