Příjice, kapavka a měkký vřed jsou klasickou "trojkou" přenosných pohlavních chorob. V poslední době se ale stále víc mluví o "čtvrté pohlavní nemoci" - chlamydiové nákaze. Rozhodně je dobré rozpoznat jejich příznaky a začít je včas léčit.
Příjice (syfilis)
Mikrob způsobující příjici může do těla vstupovat nejen při normálním pohlavním styku, ale i při kontaktech ústy nebo konečníkem. Inkubační doba je kolem 3 týdnů. Onemocnění se vyvíjí, pokud není včas léčeno, ve čtyřech stádiích.
V místech vstupu infekce (žalud, předkožka, stydké pysky) se asi za tři týdny utvoří takzvaný tvrdý vřed. Není přítomný žádný hnisavý výtok, ani větší bolestivost. Jak již název napovídá, vřed má tvrdé okraje a je podobný vředu bércovému. Jde v podstatě o ztrátu kožního krytu v postiženém místě, kde vzniká oválný vředovitý defekt s růžovou spodinou. V průběhu dalších týdnů se objevuje nebolestivé zduření tříselných mízních uzlin.
Primární vřed se asi za dva až tři týdny zahojí a zhruba 10 týdnů od nákazy se objevují celkové příznaky jako zvýšená teplota, únavnost, bolesti hlavy a zvětšení mízních uzlin. Na sliznici úst, penisu a zevních rodidel se mohou vyskytovat syfilitické zarudlé vyrážky. Toto druhé stadium přechází později v průběhu několika let do dalšího stádia, které je charakterizované postižením velkých cév, nervů, obalů mozkových a v posledním stádiu i postižením mozku s rozvojem paralýzy.
V dnešní době, kdy bývá nákaza zachycena a léčena již v prvních dvou stadiích, jsou tato orgánová poškození vzácností. V léčbě příjice je suverénním lékem stále klasický penicilin ve vysokých dávkách.
Při časném zachycení a léčení se již dnes nemusíme pozdních následků syfilitické infekce, která dříve zabíjela celé generace našich předků, obávat.
Přidat nový komentář