Příjice, kapavka a měkký vřed jsou klasickou "trojkou" přenosných pohlavních chorob. V poslední době se ale stále víc mluví o "čtvrté pohlavní nemoci" - chlamydiové nákaze. Rozhodně je dobré rozpoznat jejich příznaky a začít je včas léčit.
Kapavka (gonorrhoea)
Je to pohlavní choroba vyvolaná baktériemi, které způsobují hnisavý zánět sliznice močové trubice a pohlavního ústrojí. V případě análního sexu mohou postihovat i sliznici konečníku. Inkubační doba je asi 2 až 7 dní. Onemocnění podléhá povinnému hlášení.
Prvním příznakem u mužů bývá za tři až pět dní po rizikovém pohlavním styku svědění, pálení a řezání v močové trubici při močení. Během několika hodin se objevuje hlenovitý výtok z močové trubice zakrátko vystřídaný hnisavým žlutozeleným výtokem. Zevní ústí močové trubice bývá zarudlé. Pokud není v této fázi zánět léčen, dochází do měsíce postupně k úbytku výtoku, vymizení řezání a přechodu do chronického stádia onemocnění. Pozdními komplikacemi neléčené kapavky bývají často zúženiny močové trubice.
U ženy od nákazy do objevení se prvních příznaků uplyne obvykle delší doba. Typické příznaky (výtok a pálení při močení) jsou podstatně mírnější než u muže, někdy nejsou přítomné vůbec. To je také příčinou toho, že část nákaz kapavkou u ženy unikne pozornosti, není léčena a nakažená žena je tak dále zdrojem infekce. Neléčená kapavka může vést k postižení dalších orgánů, zejména k zánětům dělohy a vaječníků, z čehož pak může vzniknout trvalé poškození vejcovodů a vaječníků s následnou neplodností.
Jakmile u sebe zpozorujete některé z uvedených příznaků, neprodleně navštivte svého lékaře, ať už gynekologa, urologa nebo kožaře. Čeká Vás pouze běžné vyšetření, netřeba se bát nějakých speciálních bolestivých zákroků. Při potvrzení diagnózy se kapavka léčí injekčně nebo orálně podávanými antibiotiky. Současná léčba partnera je naprosto nezbytná.
Přidat nový komentář