co potrebujeme na leceni rymi
U lékaře
Jestli Vás skutečně trápí rýma a rozhodnete se navštívit se svými obtížemi lékaře je nutné počítat s tím , že vlastnímu vyšetření bude předcházet krátký rozhovor. Lékař se Vás vyptá na to jak dlouho máte obtíže, jestli nemáte nějaký typ alergie. Důležité je vědět jestli máte zvýšenou teplotu a je-li Vaše rýma doprovázena bolestí hlavy.
Lékař zkontroluje Váš krk i uši. Ne, nespletl se, ví, že přicházíte s rýmou. Ale jak jsme si již řekli, zánět v nose může ovlivnit funkci středního ucha. A často se zánět rozšíří do hltanu či hrtanu nebo i průdušnice.
Vlastní vyšetření nosu spočívá v zavedení nosního zrcátka do nosu a prohlédnutí nosní dutiny. Nos je také možné vyšetřit speciálním přístrojem - endoskopem, který vypadá jako dlouhá tenká trubička. Lékař ji zavede do vašeho nosu, její výhodou je, že je s ní vidět až do nosohltanu. Další velkou výhodou je, že podobně jako lupa zvětší obraz toho, co se vyšetřuje.
Je možné, že lékař bude chtít vědět, jestli vaše rýma není způsobena bakteriemi. Aby to zjistil udělá výtěr z nosu. Nemusíte se ničeho obávat, tenkou štětičkou sáhne do nosu. Štětičku pak odešle ve speciální zkumavce k mikrobiologickému vyšetření. K vyloučení rozšíření zánětu do vedlejších dutin nosních Vás může poslat na rentgenové vyšetření .
Pokud již dodržujete všechny zásady první pomoci při rýmě a lékař nezjistí žádnou komplikaci, je možné, že vám doporučí trpělivost. A zopakuje vám výše uvedenou větu o týdnu či sedmi dnech… Pokud však již dojde k rozšíření zánětu například na vedlejší dutiny nosní či se jedná o vážnější bakteriální infekci, předepíše Vám antibiotika. Případně ještě další léky na uvolnění nosu, případně proti bolesti. Doporučí ležet v posteli.
Přidat nový komentář