Chtěl bych v prvé řadě poděkovat autorce za tak poučný článek ,který mi opravdu pomohl.A při té příležitost se zeptat na dvě otázky.Za prvé pokud pracuji pravidelně(dlouho) na počítači zkazím si tím oči ,nebo je to stejné jako u čtení knih? Za druhé jaké je procento ,že se mi bude zhoršovat pravidelně zrak i po 20-ti letech?A pokud by se mi zrak pravidelně zhoršoval i po dané hranici co bych měl dělat ,abych tomu zabránil. Opravdu děkuji za možné odpovědi. Prosím o jejich zaslání na email [email protected]
3) refrakční operace
„Operace dioptrií“ se provádějí ve speciálních očních refrakčních centrech. Aby pacient mohl podstoupit operaci, musí jeho oko a celkový zdravotní stav splňovat určité parametry. Je nutné, aby vaše dioptrická vada byla stabilní, to znamená, že alespoň 1 rok by naměřené dioptrie měly být neměnné.
Specializovaná měření oka jsou provedena při vstupní prohlídce v refrakčním centru. Na základě výsledků je pacientovi doporučeno, který refrakční výkon by se pro něj hodil. U malého počtu pacientů není operace vhodná vůbec. Následuje objednání k operaci. Všechny operace se provádějí ambulantně.
Existují dva základní typy refrakčních operací:
První skupinu (zatím častější) tvoří operace, které mění zakřivení povrchní části oka - rohovky, druhou skupinou jsou operace nitrooční.
K rohovkovým operacím patří: LASIK, PRK, DTK, AK. K nitroočním operacím patří refrakční lensektomie, implantovatelné čočky. Všechny operace kromě implantovaných čoček (které se operují v narkóze) se většinou provádějí v místní anestezii kapkami.
LASIK- Laser In Situ Keratomileusis - se používá u nižších i vyšších dioptrických vad. Je to laserová operační technika, která je kombinací operační techniky (odříznutí povrchní vrstvičky rohovky a její odklopení) a „ofrézování“ rohovky excimer laserem do požadovaného tvaru, který nahradí funkci brýlí. Na konci operace se povrchní vrstvička rohovky opět přiklopí a uhladí. Výkon i pooperační období má minimální bolestivost. Vidění se zlepšuje již záhy po výkonu. PRK- Photorefractive Keratectomy - je laserová technika používaná ke korekci nižších dioptrických vad. Excimer laserem je z povrchu oka „ofrézován“ takový tvar rohovky, který nahrazuje použití brýlí. Po výkonu je nasazena kontaktní čočka. Povrch se hojí několik dní a první pooperační dny je oko citlivé a vidění se upravuje teprve postupně. DTK- Diod Laser Thermokeratoplasty - se používá u nízké dalekozrakosti. Laserovým perem je aplikována bodově laserová energie na povrch rohovky. V důsledku změn v rohovce dojde postupně k vyklenutí centra rohovky. AK - astigmatická keratotomie- je chirurgická metoda, při které je povrchním nářezem rohovky sníženo její nadměrné vyklenutí v určité ose. Refrakční lensektomiese používá u vysokých refrakčních vad. Je to operace, která je technicky totožná s operací šedého zákalu (viz článek Šedý zákal), jen lidská čočka je odstraněna pro nesprávnou dioptrickou sílu, nikoliv pro její zakalení, jak je tomu u šedého zákalu. Do oka se vloží umělá nitrooční čočka, která má předem vypočtenou dioptrickou hodnotu tak, aby oko po operaci nepotřebovalo brýle nebo jen slabé. Oko ztratí možnost zaostřování na blízko, proto operace není vhodná u velmi mladých lidí. Implantovatelné čočkyse používají u vysokých refrakčních vad. Do oka se k lidské čočce přidá ještě čočka umělá, která doplní nesprávnou dioptrickou hodnotu optického systému oka tak, aby paprsky dopadaly na sítnici.Vzhledem k rozsahu tématu jej zde nelze podrobněji zpracovat a doporučuji návštěvu internetových stránek jednotlivých refrakčních center nebo přímo osobní konsultaci v centru.
Přidat nový komentář