Chtěl bych v prvé řadě poděkovat autorce za tak poučný článek ,který mi opravdu pomohl.A při té příležitost se zeptat na dvě otázky.Za prvé pokud pracuji pravidelně(dlouho) na počítači zkazím si tím oči ,nebo je to stejné jako u čtení knih? Za druhé jaké je procento ,že se mi bude zhoršovat pravidelně zrak i po 20-ti letech?A pokud by se mi zrak pravidelně zhoršoval i po dané hranici co bych měl dělat ,abych tomu zabránil. Opravdu děkuji za možné odpovědi. Prosím o jejich zaslání na email [email protected]
2) kontaktní čočky
Rozhodnete-li se pro korekci kontaktními čočkami, hlavně dbejte na předepsaná hygienická opatření a čištění kontaktních čoček!!! Opakovaně každý rok se setkávám s mladými lidmi, kteří mají vřed rohovky způsobený nošením kontaktních čoček. Vřed může skončit i proděravěním a slepotou oka, což není časté. Často ale vřed způsobí jizvu a trvalé zhoršení vidění postiženého oka nebo nutnost transplantace rohovky.
Tvrdé kontaktní čočky se dnes používají výjimečně. Dnes jsou trendem měkké kontaktní čočky s vysokým obsahem vody. Spát pravidelně v kontaktních čočkách se nedoporučuje, neboť se tím několikrát zvyšuje riziko infekce oka. Výjimečně přespat v kontaktních čočkách možné je. V tomto směru jsou nejbezpečnější kontaktní čočky k jednodennímu použití ( ráno nasadit, večer vyhodit), jde samozřejmě o variantu nejnákladnější.
Barevné kontaktní čočky existují i v dioptrickém provedení.
U lidí po 45 roce věku, kteří již trpí presbyopií a potřebují korekci do dálky i do blízka, je možné použít multifokální kontaktní čočky nebo jedno oko korigovat pro vidění do dálky a druhé pro vidění do blízka.
Vždy si pečlivě přečtěte návod, pravidelně čistěte kontaktní čočky mechanicky prstem a speciálním roztokem. Nepoužívejte jiné roztoky, než které jsou určeny pro péči o kontaktní čočky. Vždy ukládejte kontaktní čočky do nového čistícího roztoku. Pravidelně choďte na kontroly k očnímu lékaři jednou za 3 měsíce, abyste měli jistotu, že čočky nezpůsobují poškození vašich očí.
Přidat nový komentář