Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jak je proti ptačí chřipce chránit?
Chránit sebe znamená v prvním řade chránit ptáky. Nekuřecí podmínky pěstování kuřat a jejich transport na daleké vzdálenosti způsobili, že virus ptačí chřipky, který se poprvé objevil v menší epidemii v Itálii, na konci 19. století, postupně mutoval do dnešní podoby. Transport drůbeže na vzdálená místa umožnil šíření mutanta a z lokálního ohniště nákazy tak hrozí pandemie. Paradoxně jsou dnes ohroženy více ptáci žijící v přirozených podmínkách, ve výběhu, kteří se mohou dostat do kontaktu s divokým ptactvem.
Otužování, dostatek vitamínů a ohleduplnost při jakémkoliv infekčním onemocnění k lidem kolem nás jsou v našich podmínkách účinnou zbraní. Na území Čech se totiž doposud nevyskytl ani ten jemnější podtyp viru ptačí chřipky a tažné ptactvo by v případe nákazy nepřežilo vzdálenost, kterou musí přeletět. Pravděpodobnost nákazy mraženou drůbeží je minimální a kohoutí zápasy nebo šamanské obětování černých kuřat takřka vyloučené.
Antivirové léky na prevenci a léčbu konkrétně ptačí chřipky neexistují. Ty, co jsou dostupné na trhu, nefungují specielně na viry ptačí chřipky. Jsou to nespecifická antivirotika, které mohou zmírnit příznaky běžné chřipky i ptačí chřipky. I ony mají ale své nežádoucí účinky a jsou drahé.
Přidat nový komentář