Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Šílenství chřipkové vakcíny
Tak jako viry mutují i chřipkové vakcíny procházejí každoročně modifikací. Každá léčba má své přínosy i rizika. U očkování je tato otázka ještě naléhavější, protože je zásahem do imunitního systému člověka.
Často se ptáte
Je vakcína proti běžné chřipce účinná proti ptačí chřipce?
Očkování proti běžné chřipce neochrání před ptačí chřipkou. Doporučeno je u starších a nemocných, dále u dětí s oslabenou imunitou, před cestováním do rizikových destinací. U nich, vzhledem k možnému chřipkovému zánětu plic a jiným komplikacím, přínos očkování převažuje nad rizikem.
Proč se doporučuje očkování proti chřipce?
Největší hrozbou současnosti je možná mutace viru ptačí chřipky H5N1, která by vedla k jeho šíření z člověka na člověka. Současná infekce běžným chřipkovým virem a virem ptačí chřipky H5N1 by poskytla téměř ideální podmínky k promíchání jejich genetické informace a mutaci, která by umožňovala mezilidský přenos. Očkování proti běžné chřipce tedy této situaci zabrání a funguje jako jakási kolektivní obrana.
Existuje vakcína proti ptačí chřipce?
Geneticky labilní viry jsou z pohledu vývinu účinné očkovací látky pohromou. Dřív, než se stihne vakcína odzkoušet, zda je bezpečná, virus si změní vlastnosti a identifikační znaky a vakcína je neúčinná. Hra na kočku a myš začíná.
Přidat nový komentář