Ženy mívají problémy s hemoroidy hlavně v souvislosti s těhotenstvím, muže postihují především kvůli nevhodnému životnímu stylu, namáhavé práci a špatným vyprazdňovacím návykům. Každopádně s nimi má problém skoro pětasedmdesát procent lidí nad čtyřicet let a odborníci tvrdí, že jsou dědičné.
Klady a zápory některých metod léčby
Pokud je to možné, dávají odborníci přednost ambulantním zákrokům. Výhodou je menší bolestivost a rychlejší hojení. Pacient tak většinou nemusejí trávit dlouhé týdny v pracovní neschopnosti. I když i tady existují výjimky.
Jak MUDr. Brejla hodnotí jednotlivé metody?
Kryodestrukce, tedy zmražení tkáně tekutým dusíkem: „Kryodestrukce má za následek koagulační nekrózu, která v konečníku zůstává a téměř vždy se infikuje. Postupně se odlučuje, což způsobuje pacientovi značné obtíže a může vyústit až v půlroční pracovní neschopnost.“
Sklerotizace je zákrok, při kterém se do hemeroidů injekčně vpraví látka zvaná aethoxysklerol, jež má za úkol žílu poškodit. „Tato látka je velmi silná. Když unikne mimo cévu, dojde k odumření tkáně a rozvoji vředu. A jakýkoli vřed v konečníku je veliký problém. Přitom efekt je mizivý a riziko poškození svěrače vysoké.“
Léčba stejnosměrným proudem: „Lze použít přístroj Hemoron, který je českým patentem. Využívá stejnosměrný proud, kterým se poškodí bílkoviny žil a sliznice ve stěně konečníku. Nevýhodou je, že aby měla aplikace efekt, musí trvat minuty. To infračervený koagulátor (IRC) pracuje s krátkými infračervenými impulsy – efekt je stejný, jako u Hemoronu, ale jednotlivé pulsy trvají jen několik desetin sekundy.“
Barronova metoda, tedy podvazování přebytečné tkáně gumovým kroužkem: „Zhruba do 24 hodin dochází k odloučení tkáně. Bolestivost je minimální. Ovšem většinou je zapotřebí provést mnoho takových zákroků, abychom došli kýženého výsledku.“
Všechny zmiňované metody řeší důsledek choroby. K vyléčení příčiny slouží novinka s názvem Hal Doppler. „Sonda detekuje cévu pomocí ultrazvuku a zobrazí na monitoru hloubku jejího umístění. Hemeroidální tepny jsou podvázány stehem v oblasti konečníku, kde již není nervové zakončení pro bolest. Celý zákrok trvá asi 15 minut a úspěšnost je 94 %,“ představuje metodu proktolog Martin Plzák z ústecké kliniky.
Přidat nový komentář