Ženy mívají problémy s hemoroidy hlavně v souvislosti s těhotenstvím, muže postihují především kvůli nevhodnému životnímu stylu, namáhavé práci a špatným vyprazdňovacím návykům. Každopádně s nimi má problém skoro pětasedmdesát procent lidí nad čtyřicet let a odborníci tvrdí, že jsou dědičné.
Stádia onemocnění a jejich léčba
Lékaři rozlišují několik stádií hemeroidální nemoci a podle toho, ve kterém se pacient nachází, volí metodu léčby.
- V 1. fázi dochází jen k mírnému zvětšení, ve druhé již dochází k vytlačení vnitřní sliznice a hemeroidů ven se stolicí. Poté se vytlačená část samovolně vrací do původního stavu.
- V dalších dvou stádiích už vyhřezlá sliznice zůstává venku.
- Ve třetím stádiu ji ještě lze vrátit manuálně.
- Ve čtvrtém již nikoli. Tady přichází ke slovu chirurgický zákrok.
Výhradně pro léčbu prolapsu, tedy vyhřeznutí konečníku, se používá tzv. Longova metoda. Při celkové anestézii dojde pomocí speciálního přístroje k odříznutí chorobných hemeroidů, potřebné pleteně zůstanou zachovány. „Pokud by se metoda provedla nevhodně, nebo jindy než v pokročilém třetím a čtvrtém stádiu, hrozí rozsáhlé komplikace. Chirurgové se především obávají poškození svěrače, které má za následek inkontinenci stolice,“ vysvětluje proktolog.
Další invazivní metodu – operaci Milligan-Morgan – lze použít i v méně pokročilých stádiích. „Řezem odstraníme přebytečnou žilní tkáň se sliznicí, necháme ji pouze ve třech tenkých pruzích. Rána se nešije, pacienti se tak hojí několik týdnů a mají velké bolesti. Následně často dochází k zjizvení a zúžení konečníku,“ vysvětluje nevýhody MUDr. Pavel Brejla.
Přidat nový komentář