S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Další bariatrické zákroky
Žaludeční bypass
Laparoskopická operace, při níž se z žaludku vytvoří malá kapsa o objemu asi 30 ml, která je přímo napojena na střední část tenkého střeva. Výrazně se tak omezí množství potravy, kterou budete moci přijímat. Vyřazením neboli obejitím části tenkého střeva z procesu trávení se navíc sníží možnost vstřebávání živin a kalorií z potravy.
Strava po tomto zákroku by měla být bohatá na proteiny a musí obsahovat méně kalorií pocházejících z tuků a cukrů. Porce musí být malé, jinak se může dostavit nevolnost, slabost, bolest, pocení a dokonce i zvracení. Jezte čtyři až šest malých porcí denně.
Také budete muset dlouhodobě užívat vitaminy a minerály. Jídlo byste neměli hned zapíjet, protože to zvyšuje riziko přeplnění kapsy.
Sleeve resekce žaludku neboli tubulizace žaludku
Principem této laparoskopické operace je chirurgické odstranění velkého zakřivení žaludku a to tak, že se podélně přeřeže a přešije v celé délce, takže z něj vznikne jen takový rukáv o objemu 80-120 ml.. Proto se této metodě někdy říká „rukávová“.
Zákrok omezuje pocit hladu, protože je odstraněna ta část žaludku, ve které se nacházejí buňky produkující ghrelin, takzvaný hormon hladu. Množství stravy, které je možné sníst najednou, je mnohonásobně menší, než bylo před operací.
Výhodou tubulizace je, že neponechává v organismu cizí materiál. Nevýhodou je výrazně větší riziko komplikací. Nejčastější je krvácení z jizvy na žaludku a netěsnost švu.
Pro tento druh operace jsou vhodní ti pacienti, u kterých je předpoklad špatné spolupráce s gastrickou bandáží, dále pak morbidně obézní nebo lidé s těžkým stupněm nadváhy, u nichž selhala konzervativní léčba.
Biliopankreatická diverze
Při tomto zákroku se přeruší žaludek asi v polovině a napojuje se na tenké střevo. Jednou z napojených částí tenkého střeva putuje potrava ze zmenšeného žaludku přímo do vzdálenějších úseků trávicího traktu, tím se omezí vstřebávání části živin, do druhé jsou nezměněným způsobem jako před operací vylučovány trávící šťávy ze slinivky a žlučníku. Kličky se po určité vzdálenosti spojí, šťávy se smísí s obsahem potravy a teprve tehdy se vstřebává nejvíce látek. Protože se tak ale děje na úseku dlouhém pouze zhruba 100 centimetrů, vstřebá se živin daleko méně.
Pacienti po tomto zákroku mohou jíst větší porce, než třeba po gastrickém bypassu nebo bandáži žaludku. Je však nutná doživotní pravidelná kontrola u lékaře kvůli možnosti vzniku poruchy výživy z příliš malého vstřebávání živin.
Dále je nutné dlouhodobě užívat vitaminy skupin B,C,A,K a minerály. Po biliopankreatické diverzi je největší váhová redukce ze všech bariatrických výkonů.
Přidat nový komentář