Plicní hypertenze je progresivní, potenciálně smrtelné onemocnění, postihující plicní cévy a srdce. Podstatou choroby je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Nejčastěji se však projevuje postupně se zhoršující nevýkonností, dušností a únavností.
Léčba plicní arteriální hypertenze
Plicní arteriální hypertenze je relativně vzácná. Postihuje maximálně několik desítek pacientů z milionu. Mortalitou může ale předčít i některé druhy onkologických onemocnění – včetně nádoru prsu a tlustého střeva. Jejími příznaky je nevýkonnost, dušnost, únavnost, které se většinou rychle zhoršují a bez léčby zakrátko pacienta invalidizují.
Předpokladem úspěšné léčby je změna životního stylu a dietních návyků:
- Pacient by měl znát příznaky plicní hypertenze, aby při jejich zhoršení mohl ihned kontaktovat lékaře.
- Měl by denně sledovat svoji váhu, a pokud dojde k jejímu zvýšení o 1,5 kg, měl by to také ihned dát vědět lékaři.
- Pacienti by se neměli přemáhat a měli by častěji odpočívat.
- Neměl by zvedat břemena těžší než 5 kilogramů, v opačném případě může dojít ke zvýšení krevního tlaku v plicích.
- Jídlo je zapotřebí přisolovat dle pokynů lékaře.
- Pacient by se měl nechat očkovat proti chřipce.
- Měli by se vyvarovat alkoholu a cigaret.
- Pacienti by neměli užívat jakékoli léky bez vědomí a konzultace s ošetřujícím lékařem.
- Pro pacientky s plicní hypertenzí je těhotenství velmi nebezpečné, proto by se měli s lékařem poradit o vhodné antikoncepci.
„Pacient většinou musí změnit své životní návyky, často musí opustit své zaměstnání a koníčky, život se mu radikálně změní. To často vede k psychickým problémům a pocitu sociální vykořeněnosti. Možnosti seberealizace jsou omezené,“ uvádí Kateřina Nováková, předsedkyně Sdružení pacientů s plicní hypertenzí.
Plicní arteriální hypertenze je nevyléčitelné onemocnění. Lékaři však dnes mají k dispozici řadu možností léčby, kterou lze zásadně zmírnit příznaky choroby, zlepšit kvalitu života a prodloužit život.
„Možnosti léčby PH jsou dnes významně větší, než byly před 10 lety. Přesto nejsou stále zcela uspokojivé. Momentálně dostupná farmakologická terapie je schválená pouze k léčbě plicní arteriální hypertenze. Její účinek významně závisí na stádiu onemocnění, v němž je léčba započata. To také podtrhuje význam časné a správné diagnózy. Přípravky určené k léčbě zbývajících čtyř typů plicní hypertenze nejsou v současné době k dispozici,“ říká MUDr. Pavel Jansa z II. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.
Přidat nový komentář