Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.
Časté otázky
Je pálení žáhy nebezpečné nebo jen nepříjemné?
Gastroesofageální reflux projevující se jako pálení žáhy ohrožuje sliznici dolní části jícnu agresivním působením žaludečních kyselin. Jícen není před kyselinou dostatečně chráněny. Může docházet ke změně jeho vnitřní výstelky. V tomto terénu se může vytvořit vřed a zvyšuje se i riziko vzniku zhoubného nádoru.
Je operace jediným definitivním řešením?
K operaci se lékař přiklání až po selhání jiných způsobů léčby. Pálení žáhy může vymizet po zavedení režimových opatření (viz výše), lécích, někdy ustoupí i spontánně.
Dá se pálení žáhy vyléčit nějakými léky?
K potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používají tzv. antacida. Užívají se po jídle a mezi jídly. Nejznámější nikoliv však nejpoužívanější je jedlá soda. Účinnější jsou léky snižující tvorbu žaludečních kyselin, tzv. blokátory protonové pumpy (např. omeprazol). Používají se také léky povzbuzující činnost trávicí trubice ve správném směru – omezí se tak zpětný posun žaludečního obsahu do jícnu.
Dá se pálení žáhy ovlivnit dietou?
Pokud trpíte pálením žáhy, je důležitou součástí léčby vhodná úprava jídelníčku. Vyhledávejte nedráždivou stravu s vyloučením alkoholu, kávy, sladkého kynutého pečiva a tučných jídel. Vhodné je rozdělení jídla do menších porcí.
Může se pálení žáhy vyskytnout i u dětí a je nebezpečné?
U kojenců není uzávěrový mechanismus mezi jícnem a žaludkem ještě plně vyvinutý. Objevuje se proto časté ublinknutí po kojení. Do roku je teto svěrač většinou již plně funkční. Pálení žáhy se může vyskytnou v pozdějším věku. Pokud je výrazné, ohrožuje děti stejně jako dospělé. Nebezpečné může být vdechnutí kyselého žaludečního obsahu, které vyvolává zánět dýchacích cest a plic.
Je operace jícnového refluxu nebezpečná?
Operace se dnes provádí na většině pracovišť pomocí laparoskopie, tj. z drobných vpichů pomocí dlouhých tenkých nástrojů a kamery. Výhodou je zmenšení pooperačních bolestí a rychlé následné zotavení. V komplikacích tak převažují spíše rizika celkové anestezie.
Může pálení žáhy vymizet i bez léčby?
Pálení žáhy je často vázáno na životní styl. Pokud zhubnete, přestanete podléhat stresovým situacím a změníte nezdravý jídelníček (viz výše) může dojít ke spontánnímu vymizení obtíží. Pálení žáhy se vyskytuje často v těhotenství, po porodu tyto potíže většinou sami ustoupí.
Může pálení žáhy způsobit rakovinu jícnu?
Žaludeční kyselina pronikající do jícnu dráždí jeho sliznici a působí tak až přeměnu jeho vnitřní výstelky. V tomto terénu se pak může vyskytnout vřed i zhoubný nádor. Pálení žáhy není tedy „pouze“ nepříjemný pocit. Může Vás ohrozit vznikem závažného onemocnění. Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře a včasná léčba.
Může se pálení žáhy znovu vyskytnout i po operaci?
Pokud jsou anatomické poměry k operaci příznivé, bývá procento recidiv minimální.
Souvisí pálení žáhy s žaludečními vředy?
Pálení žáhy neboli gastroesofageální reflux se může vyskytovat i při zvýšené tvorbě žaludečních kyselin. V tomto případě je zvýšené i riziko vzniku žaludečního vředu.
Přidat nový komentář