Při operacích štítné žlázy pomáhá speciální přístroj, který včas upozorní na to, kudy vede tzv. "hlasivkový nerv". Právě jeho porušení bývá při důvodem, proč někteří pacienti mají po takové operaci delší dobu změněný hlas nebo chrapot.
Video
shutterstock.com
Video: Rizika a komplikace výkonu
Ve 3-4 % operací dochází k dočasnému omezení pohyblivosti hlasivky – k nápravě dojde samovolně většinou během pár měsíců. Při zhoršení hlasu natupuje foniatrické rehabilitace.
Trvalé poškození nervu nastává v 0,5-2 % případech, většinou u větších nádorů (hlavně zhoubných), při výrazných zánětlivých změnách, při druhé a další operaci na žláze. Poškození nervu se projeví chrapotem. Intenzivní foniatrická rehabilitace však ve většině případů vede k normalizaci hlasu, při jejím neúspěchu je řešením plastická operace hlasivky. Naprosto vzácně a výjimečně (v jednom případě na několik tisíc operací) může dojít k oboustrannému poškození nervů s vážnými dechovými obtížemi až s nutností provedení tracheotomie (otvoru v průdušnici) a další léčby.
V případě, kdy je odebrána celá štítná žláza dochází cca ve 25-35 % případech ke snížení hodnoty vápníku v krvi. Kromě toho, že se na to přijde při pooperačních laboratorních testech, někdy se projeví brněním, ”mravenčením” těla a křečovým stavem. Ve většině případů tyto potíže odezní do několika měsíců a podávání vápníku je ukončeno. Ve 2-5 % případů se nepodaří ochránit příštítná tělíska před poraněním či odstraněním. V této situaci pak zůstává porucha funkce příštítných tělísek trvalá. Řešením je trvalé užívání preparátu, který funkci tělísek nahrazuje.
Při sklonu ke keloidnímu hojení nelze vyloučit vznik výrazné a nápadné jizvy.
Určitou dobu někdy přetrvává pocit zhoršeného polykání, mírné změny hlasu, tlaky a podobně. Tyto potíže jsou dány tím, že operace je prováděna v těsné blízkosti hrtanu a jícnu. Do roka tyto potíže většinou mizí.
O operaci štítné žlázy a nových metodách ochrany hlasivkových nervů je toto video z Nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zdroj videa: www.vysocina-news.cz
Mám po operaci štítné žlázi 3.roky.Jsem muzikant a i zpívam.Dlouho jsem špatně mluvil.Dnes mohu i zpívat ale opravdu jen málo.Jinak operace trvala 5.hod V Motole.Beru každý den rano Letrox 125mg.Bolesti po operaci malé.Honza.
Miroslava
1x
Jsem cerstve po 2 operaci stitne zlazy ..bohuzel se jedna hlasivka nehybe vubec.Je sance ze se jeste rozhybe.?
Zdenka
Jsem taky čerstvě po operaci ŠŽ a jedna hlasivka se nehýbe. Bude to lepší?
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.
Přidat nový komentář