Při operacích štítné žlázy pomáhá speciální přístroj, který včas upozorní na to, kudy vede tzv. "hlasivkový nerv". Právě jeho porušení bývá při důvodem, proč někteří pacienti mají po takové operaci delší dobu změněný hlas nebo chrapot.
Důvody k operaci
Důvodem k operaci jsou většinou rostoucí uzly nereagující na léčbu medikamenty a podezření na nádor. Odstranění žlázy lékaři doporučují i v některých případech nadměrné tvorby hormonů.
„Malé uzly obvykle jen sledujeme, ale nezapomínáme, že u 2 % z nich je přítomen karcinom štítné žlázy. Proto každý podezřelý uzel musíme nechat vyšetřit cytologicky ze vzorku tkáně získané biopsií tenkou jehlou. Uzly s pozitivním či podezřelým nálezem jsou indikací k operaci. Stejně tak jsou indikací k operaci velké strumy, zejména když tlačí na okolní tkáně a zužují tracheu, a tzv. „horké uzly“, které vytvářejí v nadbytku hormony štítné žlázy a způsobují hypertyreózu,“ říká MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D., z Endokrinologického ústavu v Praze.
Pokud lékař již operaci doporučil, pak riziko jejího odkládání spočívá v případě nádoru nebo uzlů v dalším růstu s tlakem na okolní orgány (průdušnice, zvratný nerv, jícen), růsty strumy do hrudní dutiny.
Při zvýšení činnosti žlázy je nebezpečí poškození srdce a zhoršení očních potíží, u zhoubných nádorů v možnosti metastáz a dalším růstu včetně vrůstání do okolních orgánů.
Přidat nový komentář