K nádorovému zvrhnutí může dojít vlivem nejrůznějších faktorů, řada z nich je ve fázi zkoumání a zdaleka ne všechny jsou objasněny.
Jak se zhoubné nádory žaludku léčí?
Způsob léčby nemocného se zhoubným nádorem žaludku závisí na velikosti samotného nádoru, jeho umístění a eventuální rozšíření do dalších struktur (= stagingu). Lékaři při rozhodování o léčbě přihlížejí také k celkovému stavu nemocného (tím myslíme především přidružené choroby a jejich případný vliv na toleranci protinádorové léčby, psychiku nemocného, jeho sociální zázemí atd.).
Pokud není nádor žaludku zachycen v časném stadiu, je velmi obtížné nemocného úplného vyléčit. Bohužel zrádnost choroby spočívá v tom, že příznaky se nezřídka dostavují až u pokročilého onemocnění. Ale i v takovém případě dokážeme pacienta léčit a pomoci mu od příznaků jeho onemocnění. Mezi základní léčebné metody používané u nádorů žaludku patří chirurgie, chemoterapie a radioterapie.
Některé nové způsoby léčby (nová cytostatika nebo nové kombinace již zavedených cytostatik, biologická terapie apod.) jsou podávány v rámci klinického sledování. Pokud pacient s takovou léčbou souhlasí, je léčen v rámci protokolu dané klinické studie.
Chirurgie je nejběžnější metodou léčby. Operace, kterou nemocní s nádorem žaludku zpravidla podstupují, se nazývá gastrektomie. Chirurg při ní odstraní žaludek s přilehlou tkání a spojí jícen přímo s tenkým střevem. Někdy, při malém rozsahu primárního nádoru a vhodné lokalizaci, stačí odnětí pouze části žaludku ( parciální gastrektomie). Důležitou součástí operace je odstranění a následné histologické vyšetření mízních uzlin v okolí žaludku, které napoví více o možnostech rozšíření choroby do vzdálených orgánů - metastazování a případné nutnosti další systémové léčby.
Chemoterapie je způsob léčby, při kterém podáváme nemocnému léky označované jako cytostatika. Jsou to látky schopné ničit nádorové buňky. Na rozdíl od chirurgie se jedná o systémovou léčbu, proto se používá tam, kde předpokládáme nebo víme o rozšíření nádorových buněk do dalších orgánů. Cytostatika mohou být podávána jednotlivě nebo v kombinacích, formou injekce, infuze nebo tablet. Nejčastěji jsou podávána v tzv. cyklech, kdy se střídají dny s léčbou s obdobím bez terapie. Doba mezi jednotlivými cykly trvá nejčastěji dva až tři týdny. Podle typu chemoterapeutického režimu a celkového stavu pacienta probíhá léčba buď ambulantně, nebo formou krátkodobých opakovaných hospitalizací .
Radioterapie (ozařování) je podobně jako chirurgie lokální ( místní ) formou léčby. K ničení nádorových buněk se při ní využívá schopností vysokoenergetického záření. U nádorových onemocnění žaludku může být radioterapie aplikována po operaci, v klinickém zkoušení je kombinace ozařování a současné aplikace chemoterapie, někdy se radioterapie používá k odstranění bolesti nebo jiných příznaků nádorového onemocnění. Léčba probíhá v tzv. “frakcích” (nemocný chodí na ozařování každý všední den s víkendovou pauzou), celková doba léčby je zpravidla pět až šest týdnů. V závislosti na zdravotním stavu nemocného a vzdálenosti místa bydliště probíhá ozařování ambulantně nebo za hospitalizace.
Přidat nový komentář