Varlata jsou
mužské pohlavní orgány a dělí se na vnější, ke kterým patří penis a šourek (skrotum) a vnitřní, které tvoří varlata (testes), nadvarlata, chámovody, semenné váčky a předstojná žláza (prostata).
Jaké jsou nežádoucí účinky léčby?
Chemoterapie však nepůsobí jen na nádorové buňky, ale na buňky v celém těle, zejména na rychle rostoucí, rychle se obměňující. To jsou buňky, které vystýlají trávicí trubici, buňky vlasových váčků, krvetvorné buňky v kostní dřeni, krvinky, spermie. Vedlejší účinky jsou však mírně odlišné i u jednotlivých cytostatik, záleží i na individuální toleranci a citlivosti pacienta, proto ne všichni zvládají a tolerují léčbu stejně. Při léčbě chemoterapií je nutné opakovaně sledovat hodnoty různých laboratorních parametrů, zejména hodnoty krevního obrazu a funkci ledvin.
Chemoterapie může poškodit tvorbu spermií ve zdravém varleti. Chemoterapie může být provázena únavou, nechutenstvím, nevolností i zvracením, průjmy, zácpou, útlumem krvetvorby v kostní dřeni, a tím poklesy všech krvinek (bílých- leukocytů, červených- erytrocytů i krevních destiček- trombocytů). Všechny tyto příznaky lze zmírnit léky a všechny se postupně upravují po skončení léčby nebo v přestávkách mezi cykly chemoterapie.
Chemoterapie bývá provázena úplným, ale jen přechodným vypadáním vlasů (záleží však na konkrétním cytostatiku). Po některých cytostaticích se může objevit poškození nervů, což se zpravidla projeví nepříjemným „brněním“, „mravenčením“ prstů rukou nebo nohou. To odeznívá delší dobu, může se stát, že přetrvává i po skončení chemoterapie. Ojediněle se mohou vyskytnout i poruchy sluchu.
Přidat nový komentář