Ročně u nás onemocní asi čtyři sta lidí mnohočetným myelomem, nádorovým onemocněním krevních buněk.
Jaké jsou příznaky myelomu?
Řada nemocných nemá žádné příznaky. Většinu nemocných s mnohočetným myelomem však přivede k lékaři bolest žeber nebo zad, nejčastěji v nejvíce zatížené části páteře, tedy v bederních obratlích. Méně často se první příznaky nemoci objeví na kostech končetin. Prvním projevem může být zlomenina vzniklá po velmi malém podnětu (patologická fraktura) nebo může dokonce vzniknout spontánně. Příčinou poškození kostí je faktor, který mohou myelomové buňky tvořit a který je zodpovědný za aktivaci odbourávání kostní hmoty. V místě většího nakupení myelomových buněk vznikají ložiska odvápněné kosti (osteolytická ložiska). Dochází však i k celkovému prořídnutí kostí.
S poškozením kostí souvisí i vysoká hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie), projevuje se depresí, slabostí, nechutenstvím nebo až poruchou vědomí. Další příznaky tohoto onemocnění jsou důsledkem poruchy krvetvorby, která je utlumena látkami produkovanými myelomovými buňkami. Patří mezi ně únavnost, malátnost, bledost, dušnost nebo jiné příznaky anemie, krvácivé projevy při nedostatku krevních destiček nebo snížená obranyschopnost při sníženém množství bílých krvinek. Ta je i důsledkem poruchy tvorby protilátek v patologicky změněných plazmatických buňkách. Infekční komplikace jsou při tomto onemocnění velmi časté.
Vysoká koncentrace paraproteinu v krvi se projevuje tzv. hyperviskózním syndromem, jehož příznaky jsou porucha zraku, sluchu, zhoršené prokrvení prstů, bolesti hlavy atd. Část monoklonální protilátky se vylučuje ledvinami, může v nich ucpávat odvodné kanálky a být příčinou zhoršení očišťovací funkce ledvin. Ledviny se snáze poškodí, když člověk pije méně než 1 l tekutin denně nebo vlivem některých léků.
Přidat nový komentář