Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Diabetický makulární edém (Diabetic Macular Edema – DME)
- DME vzniká jako následek diabetické retinopatie, která je nejčastější oční komplikací diabetu. DME je charakterizován nestandardními změnami cév v oblasti sítnice. U pacientů s DME dochází k prosakování tekutin z těchto poškozených cév v centrální části sítnice (makula). Takovým poškozením zraku trpí 1 až 3 % pacientů s diabetem a DME je tak hlavní příčinou slepoty u populace v produktivním věku v rozvinutých zemích. Ztráta zraku způsobená tímto onemocněním může výrazně snižovat kvalitu života pacienta a omezovat jeho každodenní aktivity jakými jsou řízení vozidla, pracovní činnost, braní léků nebo zhoršovat jeho sociální vazby.
- Pacienti s DME mají rozostřený obraz a zamlžené vidění. Může se jim změnit vnímání barev nebo trpět slepými skvrnami či citlivostí na světlo. Vyšší riziko vzniku DME mají diabetičtí pacienti, kteří nemají diabetes dobře kompenzovaný – mají příliš vysoké hladiny krevního cukru a vysoký tlak. Riziko vzniku DME je závislé na délce života s diabetem a na stupni postižení diabetickou retinopatií.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ