Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD)
- Jedním nejčastějších onemocnění sítnice je tzv. věkem podmíněná makulární degenerace. U lidí nad 50 let je VPMD také nejčastější příčinou slepoty v západním světě. VPMD trpí 25 až 30 miliónů lidí na světě.
- Jedná se o oční onemocnění, které postihuje centrální část sítnice, které říkáme také žlutá skvrna neboli makula. To je ta část oka, která nám umožňuje sledovat detaily a je zodpovědná za „přímé“ vidění, které je pro nás nezbytné při rozpoznávání obličejů nebo vykonávání každodenních aktivit jakými jsou čtení, řízení auta nebo dívání se na hodinky.
- Existují dva typy VPMD – tzv. vlhká a suchá forma. Suchá forma VPMD je nejčastější typ onemocnění. 85 % všech případů VPMD je právě tohoto typu. Vlhká forma VPMD není tak častá, ale zase stojí za většinou případů ztráty zraku.
- Vlhká forma VPMD je spojována s abnormálním růstem nových cévek ve žluté skvrně. Tyto cévky jsou velmi křehké a propouštějí tekutinu a krev, což může vést ke vzniku otoku (edému = nahromadění přebytečných tekutin v tkáních). Jestliže se edém neléčí, může dojít ke vzniku jizvy. Tím se tak většinou vytvoří slepá skvrna uprostřed sítnice a tím dochází ke snižování tzv. centrálního vidění.
- Do dnešního dne nebylo ještě zcela odhaleno, co VPMD spouští. Ale existuje několik rizikových faktorů, z nichž nejvýznamnější je věk. Další rizikové faktory jsou rodinná zátěž, pohlaví (ženy mají riziko vyšší), rasa (kavkazská rasa má vyšší riziko), světlé oči, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, kouření, opalování a špatná strava (nízký příjem antioxidantů).
- Skrytou příčinou vzniku vlhké formy VPMD je angiogeneze – vznik nových cév. Vlhká forma VPMD je charakterizovaná vznikem nových nevyvinutých cév pod sítnicí (tzv. neovaskularizace). Tyto procesy bývají obvykle řízeny při vývoji člověka i v dospělém věku a mají ho na starosti různé růstové faktory jakými je například vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF). Zvýšené hladiny VEGF v oku jsou pak spojovány s tímto patologickým vznikem nových cév, a následně se vznikem vlhké formy VPMD a následnou ztrátou zraku.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ