Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
Šedý zákal (katarakta)
- Šedý zákal neboli katarakta je nejčastější příčinou slepoty a je charakterizován ztrátou světelné prostupnosti čočky, tedy jejím zakalením. Ve věku 65 let je určitý stupeň zakalení čočky prokazatelný až u 50 % populace a nad 75 let je pak šedým zákalem postiženo až 70 % obyvatel.
- Příčin vzniku je více, nejčastější je nicméně tzv. šedý zákal v pozdním věku (senilní katarakta). Ten je způsoben chemickými změnami bílkovin přítomných v čočce a následnou tvorbou pigmentů, svoji roli hraje nižší koncentrace draslíku, vyšší koncentrace sodíku a vápníku a zvýšená hydratace čočky.
- Časnější stádia šedého zákalu (presenilní katarakta) pak mohou být spojena s některými systémovými chorobami, zejména cukrovkou, méně často pak např. s atopickou dermatitidou.
- Mezi rizikové faktory vzniku katarakty patří dlouhodobá expozice UV záření, kouření, diabetes mellitus či dlouhodobé podávání kortikosteroidů.
- Léčba katarakty je pouze chirurgická a spočívá v odstranění zakalené čočky a jejím nahrazením čočkou umělou. K odstranění čočky je využíván ultrazvuk, který čočku rozmělní a její části jsou pak jemně odsáty, v posledních letech je k fragmentaci jádra čočky používána nová moderní technologie, a to femtosekundový laser. Umělá čočka pak kromě obnovení světelné propustnosti dokáže vyrovnat i některé dioptrické vady – krátkozrakost nebo dalekozrakost a astigmatismus.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ