Přijmeme-li nadbytečné množství jídla jen příležitostně, tělo to stráví, vyloučí. I při běžné každodenní makrobiotické stravě si organizmus zpracuje co potřebuje a ostatní vylučuje. Kdo se stravuje makrobioticky, může jít na toaletu denně i třikrát či pětkrát a je to v pořádku. Někdo jen jednou. A též to je v pořádku. Protože organismus vylučuje jen to, co nepotřebuje, ostatní si zpracuje. Kolikrát denně „chodíte“ vy?
Co je živá potravina
Každé zrno obiloviny na rozdíl od bílého prášku, zvaného mouka, má v sobě klíček. Bylo dokázáno, že zrno, staré tisíce let po zasazení vyklíčilo a začalo růst. Klíček je stále živý. Proto se mluví v makrobiotice o živé energetické stravě. Dodává lidem energii, protože je živá. Z těchto důvodů je zrno z pohanky, jáhel, krup anebo dalších obilovin, základem denní stravy každého makrobiotika. Tvoří oněch sedmdesát procent celkového denního jídla. A proč je makrobiotici vždy jedí máčená zrna? Protože v těch už stačily enzymy rozštěpit případné škodliviny, takže trávení probíhá v pohodě a přebytky odcházejí lehce.
Zařaďte si do jídelníčku jídla z celých zrn. Začněte si vařit místo brambor či knedlíků a těstovin novou přílohu. Kaši z jáhel, pohanky, krup, z bezpluchého ovsa, z amarantu, quinoi, polenty, z bulguru, kuskusu. Kombinujte zrna dohromady, experimentujte. Výborná je kaše z krup a pohanky. Lze vytvořit noky, knedlíky.
Nebojte se, že bez klasického chleba a bílé mouky budete strádat.
Zvlášť pokud máte problémy s vylučováním, přidejte si do doby, než vyjde další díl o makrobiotice, do svého jídelníčku kaše z pohanky, jáhel, krup, kukuřice, polenty, bulgur, kuskus, rýži. Uvidíte, že se vaše potíže postupně vyřeší.
Přečtěte si také
Makrobiotická příloha z rýže a fazolek, víkendová snídaně… Nebojte se makrobiotiky!
Vyzkoušelo jste makrobiotiku? A s jakým výsledkem? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář