Všimli jste si, že vám na nohách prosvítají první drobné, rozšířené žilky? Nejprve vám asi budou vadit hlavně z kosmetických důvodů, postupně se to ale může zhoršovat. Nohy začnou bolestivě otékat, v noci vás budou probouzet nepříjemné křeče, žíly se nepěkně rozšíří a sebemenší oděrky se budou špatně hojit. Určitě navštivte cévního specialistu dříve, než vaše příznaky budou opravdu vážné. Křečové žíly je důležité začít ošetřovat včas.
Operaci se někdy nevyhneme
Všechny předchozí metody se pokoušejí různým způsobem oddálit příchod závažných komplikací. Při prohloubení choroby do dalších stadií doporučují lékaři chirurgické odstranění největších varixů, což se doporučuje i jako preventivní opatření. Operačních metod je dnes celá řada. "V minulosti se běžně odstraňoval největší povrchový kmen, tzv. velká saféna, dnes se safénu snažíme spíše zachovávat a šetrně, v celkové narkóze, operovat na jejích přívodných kmenech. Tato céva je totiž prakticky jediným zdrojem chirurgických štěpů při život zachraňujících rekonstrukčních operacích na tepnách srdce i dolních končetin. Saféna se odebere z nohy a našije se jako náhrada do postiženého místa. Menší křečové žíly lze samozřejmě odstranit ambulantně, v lokálním znecitlivění," uvádí R. Pacík. Operace na žílách nebývají příliš náročné, pokud se pacient dostaví včas.
Do popředí se dnes dostává tzv. jednodenní chirurgie, která se pokouší vše vyřešit ambulantně či během jediného dne. Ani pooperační péče při "klasické" operaci varixů s několikadenní hospitalizací nemocné příliš nezatěžuje, základním principem je časné vstávání a rozpohybování končetiny brzy po zákroku, následuje několikaměsíční komprese pomocí punčoch.
Přidat nový komentář