Všimli jste si, že vám na nohách prosvítají první drobné, rozšířené žilky? Nejprve vám asi budou vadit hlavně z kosmetických důvodů, postupně se to ale může zhoršovat. Nohy začnou bolestivě otékat, v noci vás budou probouzet nepříjemné křeče, žíly se nepěkně rozšíří a sebemenší oděrky se budou špatně hojit. Určitě navštivte cévního specialistu dříve, než vaše příznaky budou opravdu vážné. Křečové žíly je důležité začít ošetřovat včas.
Diagnostika křečových žil
Není těžké diagnostikovat problém s křečovými žilami, tzv. žilní nedostatečností. Lékař nejprve situaci vyhodnotí pohmatem, různými polohovými testy s pomocí škrtidla si orientačně ověří stupeň postižení. Pak ještě může udělat speciální ultrazvukové vyšetření, které mu pomůže určit charakter onemocnění a definitivně potvrdí diagnózu.
Léčba se liší podle stupně onemocnění. V raných stadiích jsou v rámci podpůrné terapie prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, hlavně při dlouhém stání. Mohou být lýtkové nebo stehenní - jejich společným úkolem je zlepšovat tlak a průtok krve v žilách pomocí jejich déletrvající komprese. Jejich nasazení je limitováno počasím, v teplých měsících jednoduše nejsou příjemné. Další podpůrnou terapií jsou tzv. venotonika, většinou volně dostupná léčiva, která by měla především zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny (která díky nim tak snadno neochabne) a potlačovat zánět.
Přidat nový komentář