Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha.
Jaká je příčina
K nedokrevnosti srdečního svalu ( myokardu ) dochází u většiny nemocných na podkladě aterosklerotického postižení tepen zásobujících srdce krví – koronárních (věnčitých) tepen. Při ateroskleróze (kornatění cév) dochází v důsledku postupného ukládání tuků a dalších látek do cévní stěny ke vzniku aterosklerotických plátů, které zužují vnitřní průměr cév. To, v případě srdce, vyvolává anginu pectoris , tj. bolesti na hrudníku, které se objevují při námaze. Pokud dojde k prasknutí tohoto plátu, tak se na jeho povrchu začnou shlukovat krevní destičky, které úplně uzavřou koronární tepnu. Oblast, která je touto tepnou zásobena krví, se ocitá bez kyslíku a ostatních důležitých živin. Pokud nedojde velmi rychle k obnovení průtoku krve, tak vzniká akutní infarkt myokardu. K podobné situaci dochází i při postupném narůstání aterosklerotického plátu.
Podle toho jak velká část stěny srdce je postižena hovoříme buď o transmurálním neboli Q infarktu (postižena je celá tloušťka stěny) nebo netransmurálním non-Q infarktu myokardu (postižena je jen vnitřní vrstva srdce).
Přidat nový komentář