Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Kyselina gama-linolenová (GLA)

(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 37397x )

Rostlinné oleje se nehodí jen na smažení a pečení. Některé (např. pupalka nebo brutnák) mají léčivé vlastnosti a na obyčejné pečení by jich byla škoda.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Léčivé oleje

Rostlinné oleje se nehodí jen na smažení a pečení. Některé (získávané z trochu exotičtějších rostlin jako je např. pupalka nebo brutnák) mají léčivé vlastnosti a na obyčejné pečení by jich byla škoda. Příznivé účinky mají díky obsaženým esenciálním nenasyceným mastným kyselinám a jednou z nich je právě kyselina gama-linolenová (GLA) .

K čemu v těle potřebuji GLA?

Kyselinu gama-linolenovou řadíme do skupiny tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že si je lidské tělo nedokáže vytvořit a získává je jen z potravy. Tato skupina látek bývá také nazývána polynenasycené mastné kyseliny nebo vitamin F. Jsou důležité zejména pro regulační pochody v organismu, správnou funkci buněčných stěn, srdečně-cévního systému a imunity. Mají antioxidační účinky.

Kde se ještě vyskytuje?

Kyselinu gama-linolenovou řadíme do skupiny omega-6 mastných kyselin, která je jednou z podskupin nenasycených mastných kyselin. Nalézáme ji v hojné míře v již zmíněném brutnákovém a pupalkovém oleji, dále v oleji ze semen černého rybízu a menším množství i v jiných rostlinných olejích.

Mám dostatek nenasycených mastných kyselin?

Chybějící nenasycené mastné kyseliny v organismu se mohou navenek projevit zhoršenou kvalitou pokožky, nehtů a vlasů. Může dojít i ke snížení obranyschopnosti organismu a nervovým poruchám. Uvedené příznaky se ale překrývají s projevy nedostatku jiných důležitých látek či probíhající nemocí. V případě vážnějších zdravotních komplikací je proto vhodná konzultace s lékařem.

Má užívání GLA nějaká rizika?

Kyselina gama-linolenová nevyvolává v běžných dávkách žádné zdravotní komplikace. U některých jedinců byly po požití zaznamenány obtíže v trávícím traktu a nevolnost. Mohla by také zvyšovat účinek látek s protisrážlivým účinkem na krev tím zvýšit riziko krvácení. V těchto případech je vhodné užívání konzultovat s lékařem. U některých osob může vyvolat GLA alergickou reakci.

Kdy je vhodné užívat kyselinu gama-linolenovou?

Denní dávka pro dospělého je okolo půl gramu.

Zvýšená hladina cholesterolu, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak – studie ukázaly schopnost GLA snížit hladinu cholesterolu, zlepšit průběh zánětlivých procesů v oblasti srdce a cév a snížit zvýšený krevní tlak. Snižuje také riziko vzniku infarktu myokardu či jeho opakování.

Autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, lupus apod. – zásahem do imunitních a regulačních procesů v organismu GLA příznivě ovlivňuje jejich průběh.

Ženy s premenstruačním syndromem, ženy v klimakteriu – kyselina gama-linolenová může svým zásahem do regulačních hormonálních systémů organismu pomoci tlumit nepříjemné obtíže.

Duševně i fyzicky pracující, dospívající, starší osoby – v období zvýšených nároků na organismus GLA svými tonizujícími účinky k zachování zdraví.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
18%
Zatím hlasovalo 80 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce