Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
toci se mi hlava mam tlaky na leve strane sem slaba, ztracim silu v rukach , můze to byt tim???
(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 145035x )
Pokud je snížení krevního tlaku závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruše funkce některých orgánů.
Při návštěvě lékaře s vámi bude nejprve podrobně probrána anamnéza (předchorobí). Lékaře budou v první řadě zajímat vaše současné obtíže, kdy k poklesu krevního tlaku dochází a jaké máte příznaky, zda jste někdy neomdleli. Dále bude zjišťovat vaše ostatní onemocnění a léky, které užíváte. Také se bude ptát na nemoci, které se vyskytly v rodině. Potom vás lékař vyšetří.
Zaměří se na vyšetření krevního tlaku. TK vám bude měřit vleže, vsedě a po postavení (manžetou omotanou okolo paže – nepřímé měření krevního tlaku), důležité je sledování změny srdeční frekvence po postavení. U složitějších případů se sledují změny tlaku při sklopení na speciálním stole, při zatnutí pěsti (hand grip) nebo při usilovném výdechu proti zavřeným hasivkám (Valsavův manévr). Při těchto testech se sleduje ovlivnění podráždění nervového systému na řízení TK.
Změny TK při různé fyzické aktivitě a při obtížích lze sledovat během celého dne. K tomu slouží 24-hodinové monitorování krevního tlaku (tonoport). Při tomto vyšetření zůstává manžeta omotána okolo paže celý den. V pravidelných intervalech je TK měřen a zaznamenáván do přístroje s pamětí. Pokud je podezření na jiné onemocnění vyvolávající hypotenzi, tak se provádí složitější krevní odběry a speciální vyšetření (neurologické atd.).
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Dobrý den, tento článek mě mírně vyděsil ... mám dlouhodobě nízký tlak. Očas krátkodobě dosahuje hodnoty cca. 77/33 puls většinou 60. Faktem je, že tyto krátkodobé stavy velice dobře poznám (podobají se zvláštní únavě přibližující se pocitům nevyspalosti - jako když celou noc nespíte a požíváte alkohol a druhý den se snažíte na něco soustředit :) Tyto stavy dokáži celkem dobře odbourat pohybem nebo soustředěním se na nějakou běžnou činnost, tedy dalo by se říci psychicky... může mi někdo fundovaný poradit co může být příčinou těchto krátkodobých stavů ? (většinou nastávají po obědě ...) předem děkuji - [email protected]
mé dceři je 14let už poněkolikate se ji stalo že omdlela když se ji to stane tak to trva asi 2minuty
Přidat nový komentář