Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
toci se mi hlava mam tlaky na leve strane sem slaba, ztracim silu v rukach , můze to byt tim???
(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 144901x )
Pokud je snížení krevního tlaku závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruše funkce některých orgánů.
Příčin poklesu krevního tlaku je celá řada. Hypotenze může být, speciálně u mladých dívek, nezávažná - habituální. K poklesu krevního tlaku někdy dochází jen při zaujetí vzpřímené polohy - ortostatická hypotenze.
Chronicky snížený krevní tlak je důsledkem poruchy regulačních mechanismů řídících krevní tlak. Jsou to onemocnění periferních nervů - jejich poškození při cukrovce, vlivem nedostatku vitaminů nebo u alkoholiků, ale i onemocnění mozku a míchy jako např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, nádory mozku apod. K chronické hypotenzi vedou i některé poruchy endokrinního systému, při kterých nejsou dostatečně vytvářeny hormony, které zvyšují TK (např. Addisonova choroba, hypoaldosteronismus).
Pokles TK způsobují léky užívané na hypertenzi. Při jejich akutním předávkování (náhodou nebo v sebevražedném úmyslu) dochází k různě závažné hypotenzi. Při nesprávném nastavení jejich dávkování je TK snížen chronicky.
K poklesu TK vede i řada závažných akutních situacích a to je pak ohrožen život! Jedná se o všechny šokové stavy: například po rozsáhlé ztrátě krve, při popáleninách, při těžké dehydrataci (hypovolemický šok), při infarktu myokardu (kardiogenní šok), při prudké alergické reakci (anafylaktický šok) nebo prudce probíhající infekci (septický šok).
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Dobrý den, tento článek mě mírně vyděsil ... mám dlouhodobě nízký tlak. Očas krátkodobě dosahuje hodnoty cca. 77/33 puls většinou 60. Faktem je, že tyto krátkodobé stavy velice dobře poznám (podobají se zvláštní únavě přibližující se pocitům nevyspalosti - jako když celou noc nespíte a požíváte alkohol a druhý den se snažíte na něco soustředit :) Tyto stavy dokáži celkem dobře odbourat pohybem nebo soustředěním se na nějakou běžnou činnost, tedy dalo by se říci psychicky... může mi někdo fundovaný poradit co může být příčinou těchto krátkodobých stavů ? (většinou nastávají po obědě ...) předem děkuji - [email protected]
mé dceři je 14let už poněkolikate se ji stalo že omdlela když se ji to stane tak to trva asi 2minuty
Přidat nový komentář