Já mám opačný problém, na teploty netrpím. V dětství jsem se dokonce setkala s lékaři, kteří na základě toho, že nemám teplotu konstatovali, že nejsem nemocná... A také mi jednou v nemocnici teplotu vyvolali (bohužel to jsem byla moc malinká a nikdo v ruce nemá zápis, o co se to vlastně pokoušeli). Výsledkem byly teploty kolem 40 st. C. A pak zase nevěděli co se mnou... Zabývá se takovými problémy nějaký obor medicíny? Určitě nejsem sama, nebo ano?
Zvýšenou teplotu, tedy vše mezi 37 a 38 °C tělo používá ve chvíli, kdy chce popohnat své obranné reakce. Je znamením, že tělo začíná bojovat, takže nějaký problém už nastal, i když jeho ostatní příznaky zatím nejsou znát. Může se tedy objevit při infekci, po úrazech nebo operacích, při zánětech, ale i při zhoubných nádorech. Někdy si člověk ani neuvědomí, že má vyšší teplotu, jindy ho zcela vyčerpá – to záleží na celkovém stavu.
Horečku, tedy teploty nad 38 °C, je už velmi těžké přehlédnout. Je provázena pocením, zimnicí, střídáním pocitu horka a zimy. Při teplotách kolem 40 °C můžete i blouznit, malé děti mohou při takové horečce dostat i křeče.
Co dělat při horečce?
Sama horečka není nemoc, takže ji nelze léčit. Spíš dohlédněte na to, aby nemocný s horečkou dostával dostatečně napít, aby nevykonával žádnou fyzicky náročnou aktivitu, prostě mu je nejlépe v posteli s pořádným hrnkem čaje.
Pokud máte teplotu vyšší než 38,5° C, může to být pro tělo nejen velmi vyčerpávající, ale dokonce ho to může i poškodit. V takovou chvíli by měla nastoupit léčba snižující teplotu těla.
Klasickou metodou snížení teploty jsou zábaly. Nemusí jít o zábal od ramen po kolena, stačí přiložit vlažný obklad na ruce, nohy, čelo. Lze je nahradit i vlažnou sprchou či koupelí, částečně i popíjením studených (nikoli ledových) tekutin.
Horečku lze i "vypotit" za pomoci Priessnitzova zábalu. Jeho postup zná snad každý - vlhký vlažný kus savé látky (neměl by být příliš chladný, doporučená teplota je 20 – 25 stupňů) omotáme kolem těla, pokryjeme vrstvou suché látky a necháme působit v teple asi půl hodiny, u dětí stačí 10 minut. Postup lze opakovat. Ideální je k tomu pít hodně lipového čaje s medem a citrónem. V případě, kdy už teploměr šplhá k 40 °C a výš, je čas zábaly kombinovat s léky snižujícími horečku.
Volně prodejné léky na snížení horečky
Naprostou klasikou je kyselina acetylsalicylová. Nedávejte je ale dětem, protože u nich může způsobit Reyeův syndrom – poruchy vědomí a selhání jater. Neměli by je užívat ani lidé se sníženou srážlivostí krve a potížemi se žaludkem. Pro děti bezpečný a na snížení teploty je účinný paracetamol. Působí navíc i protizánětlivě. Vždy si vyberte jednu z látek a nekombinujte je dle svého uvážení – vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. U dospělých lze podávat léky ve formě tablet, u dětí jsou výhodnější sirupy nebo čípky.
Přidat nový komentář