Horečka není nemoc. Je to ukazatel toho, že obranné reakce organismu startují. Když se na teploměru dostanete do "červených čísel", je to stejné, jako kdyby tam vyskočil vzkaz od vašeho organismu: Něco je špatně, začínám bojovat.
Zvýšenou teplotu, tedy vše mezi 37 a 38 °C tělo používá ve chvíli, kdy chce popohnat své obranné reakce. Je znamením, že tělo začíná bojovat, takže nějaký problém už nastal, i když jeho ostatní příznaky zatím nejsou znát. Může se tedy objevit při infekci, po úrazech nebo operacích, při zánětech, ale i při zhoubných nádorech. Někdy si člověk ani neuvědomí, že má vyšší teplotu, jindy ho zcela vyčerpá – to záleží na celkovém stavu.
Horečku, tedy teploty nad 38 °C, je už velmi těžké přehlédnout. Je provázena pocením, zimnicí, střídáním pocitu horka a zimy. Při teplotách kolem 40 °C můžete i blouznit, malé děti mohou při takové horečce dostat i křeče.
Co dělat při horečce?
Sama horečka není nemoc, takže ji nelze léčit. Spíš dohlédněte na to, aby nemocný s horečkou dostával dostatečně napít, aby nevykonával žádnou fyzicky náročnou aktivitu, prostě mu je nejlépe v posteli s pořádným hrnkem čaje.
Pokud máte teplotu vyšší než 38,5° C, může to být pro tělo nejen velmi vyčerpávající, ale dokonce ho to může i poškodit. V takovou chvíli by měla nastoupit léčba snižující teplotu těla.
Klasickou metodou snížení teploty jsou zábaly. Nemusí jít o zábal od ramen po kolena, stačí přiložit vlažný obklad na ruce, nohy, čelo. Lze je nahradit i vlažnou sprchou či koupelí, částečně i popíjením studených (nikoli ledových) tekutin.
Horečku lze i "vypotit" za pomoci Priessnitzova zábalu. Jeho postup zná snad každý - vlhký vlažný kus savé látky (neměl by být příliš chladný, doporučená teplota je 20 – 25 stupňů) omotáme kolem těla, pokryjeme vrstvou suché látky a necháme působit v teple asi půl hodiny, u dětí stačí 10 minut. Postup lze opakovat. Ideální je k tomu pít hodně lipového čaje s medem a citrónem. V případě, kdy už teploměr šplhá k 40 °C a výš, je čas zábaly kombinovat s léky snižujícími horečku.
Volně prodejné léky na snížení horečky
Naprostou klasikou je kyselina acetylsalicylová. Nedávejte je ale dětem, protože u nich může způsobit Reyeův syndrom – poruchy vědomí a selhání jater. Neměli by je užívat ani lidé se sníženou srážlivostí krve a potížemi se žaludkem. Pro děti bezpečný a na snížení teploty je účinný paracetamol. Působí navíc i protizánětlivě. Vždy si vyberte jednu z látek a nekombinujte je dle svého uvážení – vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. U dospělých lze podávat léky ve formě tablet, u dětí jsou výhodnější sirupy nebo čípky.
Přidat nový komentář